Letnik: 1996_97 | Številka: 3 | Avtor/ica: Bojan Glavina

AMY LYNN BARBER

Pokrajinski muzej, Koper, okt. 1996

V sredo, 23. oktobra, smo bili v dvorani pokrajinskega muzeja v Kopru deležni nevsakdanjega glasbenega doživetja. Ste kdaj slišali za inštrumente, kot so: crotales, lagdrum, dobachi ali bynszara ali mogoče guiro? Poleg najbolj znanih marimbe, ksilofona, vibrafona, tam-tama, tajvanskih gongov, velikih in malih bobnov in še marsičesa, so bili ravno ti eksotični viri zvoka in njihove vibracije ter nenavadne barve za marsikoga pravo zvočno odkritje.

Za ta dogodek se moramo zahvaliti ameriški tolkalki Amy Lynn Barber, ki nas je popeljala v zanimivi zvočni svet sodobne literature za tolkala. Amy Lynn Barber živi v Evropi od leta 1989, ko je prišla poučevat na praški konservatorij. Tam je z najboljšimi tolkalci ustanovila skupino Prague Percussion Project in z njo izvedla in posnela veliko novih skladb. Od lanskega leta živi v Ljubljani in igra v orkestru Slovenske filharmonije.

V njeni izvedbi skladb, ki jih je uvrstila v spored koprskega koncerta, smo se lahko prepričali v kar najširše izrazne možnosti tolkal, pa najsi gre za predstavitev marimbe v vsej ritmični, melodični in harmonični veljavi v skladbi Paula Smadbecka Rhythm Song, vibrafona kot “godalnega” inštrumenta s pomočjo violinskega loka v skladbi Christopherja Deana Mourning Dove Sonet ali celo uporabe štirih cvetličnih lončkov v skladbi To the Earth Frederica Rzewskega, kjer tolkalec ob igranju recitira Homerjevo besedilo. Po skladbi Mosaiques Iva Petriæa, ki jo odlikuje pestrost vibracij, je tolkalka s posebnim občutkom za zvočne barve izvedla skladbo Azteki Èeha Lukaša Matoušeka. Štiri stavke tega dela so navdihnili elementi azteške kulture: Hiša vrtnic uporablja samo bobne, Pesem cvetja le kovinska tolkala in Obred človeškega žrtvovanja le lesena tolkala, medtem ko zadnji stavek Osvajanje - vrnitev božjega kralja združi vsa glasbila. V sklepni točki - skladbi Japonca Minoruja Mikija Marimba Spiritual - so se Amy Lynn Barber pridružili še študenta Ivan Urli in Matjaž Bajde ter učitelj tolkal Martin Konjajev. Z usklajeno igro in popolno predanostjo ritmu in zvoku so odlično poustvarili to zahtevno delo.

Bojan Glavina