Letnik: 1996_97 | Številka: 5 | Avtor/ica: Jane Weber

WARREN ZEVON

I'll Sleep When I'm Dead

(Elektra, 1996)

Mlajši bralci te revije se gotovo že sprašujejo, od kod na dan privlečemo toliko starih, skoraj popolnoma neznanih pevcev bluesa, countryja in bluegrassa, o legendah rocka pa skoraj ne pišemo, čeprav nekateri napol pozabljeni rockerji snemajo še kako dobre plošče. Če sem iskren, rockovskih albumov že nekaj let ne kupujem, z veseljem pa prisluhnem vsaki novi plošči kultnega pevca, kitarista in pianista Warrena Zevona, čudaka, ki ga gotovo poznate vsaj po uspešnici Werewolves Of London in sodelovanju s skupino R.E.M. pri projektu Hindu Love Gods.

Glasbeni ideologi in teoretiki, ki jih tudi v načih akademskih krogih zadnja leta ne manjka, bi mogoče celo ugovarjali, da Zevon ne igra rocka. Vendar ga - in to tistega pravega, starega, z veliko dobrimi melodijami na klavirju, spevnimi refreni in privlačnimi kitarskimi obrazci. Zevonova glasba je resnično nekaj posebnega. Spominja na najboljše stvaritve Toma Waitsa, Jacksona Browna, Brucea Springsteena in Steva Earla, vedno pa ostaja dosledno samosvoja in včasih celo čudaška. Warren Zevon je izjemno nadarjen avtor, večino pesmi je napisal ob spremljavi klavirja, in že zato se njegov umetniški izraz razlikuje od slogov, ki so jih ustoličili drugi rockerji, dosledno zvesti kitarskemu zvoku. Mogoče bi lahko rekli, da je Zevonova vizija o rocku bolj barska in je nekakšna mešanica med pesmimi Randyja Newmana in rockovskimi mojstrovinami kakega Steva Earla ali Brucea Springsteena. Warren Zevon podobno kot vsi vplivni glasbeniki živi resnično življenje, po najbolj težavnih trenutkih pa se po navadi vrne na glasbeno prizorišče z odlično ploščo. Kariero je začel kot pianist bratov Everly, jo nadaljeval kot pisec pesmi za kavbojske filme, pozneje pa imel celo nekaj večjih uspešnic. Njegove najboljše skladbe so Hasten Down The Wind, Werewolves Of London in Seminole Bingo.

Plošča I'll Sleep When I'm Dead je izjemno natančna antologija 44-ih posnetkov enega najboljših, a žal tudi najbolj spregledanih avtorjev ameriškega rocka sedemdesetih, osemdesetih in devetdesetih let. Izdaji je priložena tudi lično oblikovana knjižica z diskografijo, besedili, natančnimi podatki o snemanjih in vzponih ter tudi padcih v Zevonovi karieri. Če bi radi slišali, kakšno glasbo danes piše ta nenavadni rocker, poslušajte tudi album Mutineer iz leta 1995. Odličen je.

Jane Weber