Letnik: 1996_97 | Številka: 7 | Avtor/ica: Jure Potokar

TRACKERS OF JURA

Songs Of The Hebrides

(Lyra, 1995)

Plošča Songs of Hebrides širše povsem neznane grške zasedbe Trackers of Jura je zame eno najprijetnejših presenečenj zadnjega časa in si nedvomno res zasluži oznako "morate odkriti" na robu zelo razkošno opreme. To je vsekakor tudi zelo nenavadna plošča, kajti skupina Grkov se je odpravila na sever Evrope, na Hebride, skupino kakih 500 skalnih otokov in čeri ob zahodni obali Škotske, od katerih je z večinoma keltskim prebivalstvom naseljenih le kakih sto. To je domovina ovac, tartana, ribičev in odličnega malta, predvsem pa trdega življenja, ki ga je lajšala čudovita ljudska pesem, najpogosteje iz ženskih ust. Prav to pa je tisto, kar je Grke pripeljalo na Hebride.

Predstavljajte si uglasbitev sijajnega filma Lom valov, pa se boste najbolj približali temu, kako zvenijo pesmi s Hebridov. Grki, predvsem pa pevka Georgia Sylleou, so se obdelave dvanajstih pesmi iz zbirke Marjory Kennedy-Fraser z začetka stoletja lotili s spoštovanjem in veliko ljubeznijo, zato je rezultat enako čaroben kot podoba mitoloških vilincev, ki na naslovnici plošče čez morje nosijo truplo enega izmed svojih tovarišev. V odličnih aranžmajih Michalisa Siganidisa, sijajni vokalni interpretaciji altistke Georgie Sylleou in subtilni glasbeni spremljavi šestih glasbenikov je namreč mogoče zelo nazorno začutiti otoško atmosfero, polno skrivnosti, trpljenja, bolečine in radosti, ki je tako redka kot sončni žarek. Prav gotovo je nekaj na tem, da otoškim pesmim pravijo pridušena bol duš z morja in da so njihove avtorice in ohranjevalke še vedno večinoma ženske. Tukaj najdemo tudi morda edino organsko povezavo med Grčijo in Hebridi. Kennedyjeva namreč pravi, da so ženske s Hebridov tako kot Grkinje v trenutkih žalosti sposobne pesniških in glasbenih improvizacij.

Toda ta izjemna plošča priča tudi o nečem drugem. Namreč o tem, kako sijajna glasba z enega konca sveta presune in navdahne ljudi z drugega. Grški zasedbi Trackers of Jura je to sijajno uspelo. In prav v tem je po mojem mnenju bistvo fenomena, ki se mu pravi svetovna glasba.

Jure Potokar