Letnik: 1998 | Številka: 11 | Avtor/ica: Eva Horvat

NEIL LANDSTRUMM

ProAudio

(Tresor, 1998)

Še en Landstrummov izdelek s trdim, a zelo prožnim zvokom in mešanico resnosti ter ironije, ki je tokrat v primeri z njegovim doslej najbolje prodajanim albumom Bedrooms and Cities (Tresor, 97) prisotna v manjši meri. Zvok je trši in se tako navezuje na bolj zvočno linearen klubski plesni prvenec za založbo Tresor Understanding Disinformation ('96), kjer spreminjanja tempov skorajda ni. Kot se za glavnega predstavnika tako imenovanega "bas tehna" spodobi, ta producent škotsko-skandinavskega rodu ne more brez globoke in popačene basovske linije, ki je poleg ironije zadnjih dveh albumov pri Tresorju leitmotiv njegove celotne produkcije.

Poudariti je treba, da lahkotnost (z ironijo), tako značilna za Bedrooms and Cities, na ProAudiu na trenutke povsem izgine. Nadomesti jo temačno razpoloženje, ki se stopnjuje do zadnjih štirih pesmi, za katere bi težko rekli, da imajo kaj skupnega s predhodnimi - tukaj nedvomno pride na dan Landstrummov eksperimentalni um, ki se rad poigrava z idejo tujih bitij, z njimi najprej navezuje stik, nato pa še malo "pokramlja". Sporočilo Zemljanom se glasi, da gre za čisto poigravanje z zvokom, saj odpadejo ritem in vse linije, značilne za plesno klubsko sintetiko.

Če med obema deloma albuma ni očitne povezave, pa je Landstrumm z zadnjim delom testiral odprtost Tresorja za eksperimentiranje. Kot velja za kar nekaj tehno producentov, se tudi Landstrumm, ki je na sceni že dalj časa, zavestno in vztrajno odmika od izključno plesne klubske glasbe, za prihodnost pa napoveduje še radikalnejše odmike od "glasbe". ProAudio je med drugim tudi album, ki opozarja na trmasto vztrajanje nekaterih pri four-to-the-floor minimalu, vendarle je nekatere kose še vedno moč uporabiti na "tehno partijih".

Eva Horvat