Letnik: 1998 | Številka: 11 | Avtor/ica: Tjaša Krajnc

EARLY MUSIC SHOWCASE

Birmingham, 25.-27. 9. 1998

Konec septembra so v Birminghamu pripravili Early Music Showcase, Predstavitev stare glasbe: koncerte trinajstih glasbenih skupin, diskusije glasbenih organizatorjev, radijskih urednikov, koncertnih agencij in drugih, ki se posvečajo predstavljanju in uveljavljanju stare glasbe. Podobna prireditev je bila lani marca prvič uspešno izvedena v Yorku, letošnji "mini festival" pa sta pripravila britanskaMreža stare glasbe, Early Music Network, inZdruženje za staro glasbo, Early Music,pokrajine West Midlands ob sodelovanju in podpori centralnega Britanskega sveta iz Londona in njegovih podružnic, tudi Britanskega sveta iz Ljubljane.

Britanski organizatorji so na Predstavitev stare glasbe tokrat povabili okrog štirideset umetniških direktorjev glasbenih festivalov, koncertnih agentov in organizatorjev iz Britanije, Finske, Nemčije, Belgije, Avstrije, Slovaške, Češke, Ukrajine, Izraela, Kolumbije in Slovenije - udeležila sva se je Klemen Ramovš (Festival Brežice) in avtorica članka (Festival Radovljica). Glasbeni vikend je zapolnilo intenzivno spremljanje polurnih koncertov izbranih britanskih, predvsem angleških ansamblov za staro glasbo, ki so jih gostitelji ponudili v poslušanje britanskim in tujim gostom z željo, da bi mladim umetnikom omogočili povabila za koncerte in gostovanja na tujem.

Glede na dolgoletno in razkošno razvito tradicijo izvajanja stare glasbe v Veliki Britaniji ter na sistematično izobraževanje v zgodovinskih izvajalnih praksah na izvirnih glasbilih ne preseneča, da so Britanci našli tudi zelo prisrčno pot za uveljavitev obetavnih ansamblov. Mreža stare glasbe že vrsto let izdaja zbornik (Early Music Directory) s podatki o že uveljavljenih, a tudi o najboljših mladih glasbenih skupinah in sporedih. Tako pomembno prispeva k njihovemu uveljavljanju. Bienalno prirejajo Mednarodno tekmovanje mladih umetnikov v izvajanju stare glasbe (od 17 do 35 let), na katerem so v preteklih letih zmagali danes že uveljavljeni ansambli in izvajalci: Paul Goodwin, Nicholas Parle, vokalni ansambel I Fagiolini, Musica Petropolitana, Locke Consort in drugi, naslednje tekmovanje pa bo na Festivalu stare glasbevYorku od 8. do 11. julija 1999.

Predani in ozaveščeni glasbeni strokovnjaki v britanski Mreži stare glasbe si prizadevajo, da bi pripravili čim več koncertov tudi s sodelovanjem Sveta umetnosti (Arts Council), ki podpira izvajanje stare glasbe na britanskem otoku, hkrati pa združenje mesečno izdaja Novice (Newsletter), s katerimi vabi poslušalce na koncerte in jih podrobneje seznanja z dejavnostmi posameznih ansamblov.

Mladi britanski ansambli so se letos predstavili na dveh prizoriščih v Birminghamu: v cerkvi sv. Paula in v koncertni dvorani Adriana Boulta, nedaleč od mestnega muzeja in umetnostne galerije, ki hrani poleg mojstrovin angleških avtorjev starejših obdobij tudi obsežno in čudovito zbirko slik "predrafaelitov", in nekaj minut hoje od simfonične dvorane, kjer domuje mednarodno priznani Birminghamski simfonični orkester. Po osemnajstih letih je njegov prvi dirigent Simon Rattle predal umetniško vodstvo Fincu Sakariju Oramu, ki orkestru že dirigira v novi sezoni.

Izbor mladih glasbenikov in ansamblov na Predstavitvi stare glasbe je odkril veliko pestrost v koncertnih sporedih od srednjega veka do poznega baroka in tudi raznolikost v načinih in kakovosti izvajanja. Med skupinami, ki so najbolj prepričale z dognano interpretacijo, velja najprej omeniti ansambel The Bach Players, ki ga vodi čembalist in organist Gary Cooper, v njem pa pojejo in igrajo že uveljavljeni mladi umetniki, kot so sopranistka Rachel Elliott in violinistki Kati Debretzeni in Nicolette Moonen, nekdanja koncertna mojstrica Baročnega orkestra Evropske skupnosti.

Pozornost so pritegnili tudi ansambli Charivari Agréable Simfonie s pretanjenimi izvedbami francoskih skladateljev 17. stoletja, La Serenissima z deli Vivaldija in z virtuoznim violinistom Adrianom Chandlerjem, Tintagel s sporedom sefardske glasbe in srednjeveških pesmi, v katerih je s prodornim, orientalno obarvanim vokalom izstopala pevka Clara Sanabras, birminghamski mešani zbor Ex Cathedra z izvrstnimi izvedbami motetov Schütza in Monteverdija, in tudi Red Priest, neortodoksni kvartet izkušenih glasbenikov s samosvojo interpretacijo, ki pa so z odrsko razgibanim podajanjem odlično komunicirali z občinstvom.

Med najmlajšimi skupinami je opozoril nase kvartet The Brook Street Band z dinamičnimi izvedbami del poznobaročnih skladateljev, specifično umetnost tradicionalnih francoskih, irskih in škotskih pesmi pa je predstavila tudi pri nas že znana pevka Vivien Ellis z Gilesom Lewinom na srednjeveških goslih.

Bistveni del jesenske predstavitve v Birminghamu so bila srečanja z glasbeniki in diskusije med direktorji festivalov in drugimi glasbenimi organizatorji, v katerih smo spregovorili o izkušnjah z uresničevanjem zamisli in izvedbo koncertov ter se dogovorili za ustanovitev mednarodne mreže stare glasbe, da bi tako omogočili lažje in plodnejše sodelovanje med festivali in drugimi glasbenimi ustanovami ter izvajalci.

"Stara glasba" danes pomeni zelo obsežen glasbeni svet, ki ga v veliki meri odkrivamo kot novega: od najstarejših ohranjenih notnih zapisov in glasbenih virov, srednjega veka, renesančnih in baročnih obdobij v klasicizem in romantiko, celo do sodobnosti - z izvedbami, ki se kar najbolj približajo zgodovinskim izvajalnim praksam, pri čemer je igranje na izvirna glasbila le eden od bistvenih dejavnikov.

Nepogrešljivo je razumevanje in občutenje glasbenega besedila v vseh njegovih razsežnostih in v skladu z izvirniki ter muziciranje, ki bo komuniciralo s poslušalci in nas prepričalo o večstranski vrednosti izvajane glasbe. Dejstvo, da "stara glasba" živi in da je med mladimi vseskozi v razcvetu, se je v Birminghamu potrdilo, hkrati pa me je presunila velika skrb za mlade glasbenike ter načrtna vzgoja in izobraževanje novih britanskih ansamblov. S tem si glasbeniki z Otoka zagotavljajo vodilno mesto v izvajanju stare glasbe v Evropi, k odlični promociji mladih ansamblov veliko prispeva naklonjenost britanskega nacionalnega radia in nekaterih glasbenih založb, predvsem pa glasbenih entuziastov v združenjih stare glasbe, ki pripravljajo številne koncerte. V srednji Angliji, na primer, gostijo dva pomembna festivala stare glasbe: Festival v Norwichu (Norfolk), ki poteka od začetka oktobra do srede decembra, in Festival stare glasbe v Birminghamu, ki se bo letos začel 30. oktobra, do 14. novembra pa se bodo zvrstili koncerti desetih ansamblov s sporedi na temo mistike in magičnosti.

Živahno festivalsko dogajanje v Sloveniji je poskrbelo za naraščajočo prisotnost stare glasbe in zgodovinskih načinov izvajanja pri nas, zelo pomembno je predstavljanje te glasbe v občilih, predvsem v radijskih oddajah, načrtno izobraževanje specializiranih glasbenikov na različnih stopnjah pa ostaja še naprej izjema in redek podvig posameznih glasbenih šol.

Tjaša Krajnc