Letnik: 1998 | Številka: 3 | Avtor/ica: Peter Barbarič

RAZLIČNI IZVAJALCI

Romania: Wild Sounds from Transylvania, Wallachia and Moldavia

BULGARIAN ALL STAR ORCHESTRA

Dusha, the Soul of Bulgaria

ISTANBUL ORIENTAL ENSEMBLE

Sultan's Secret Door

(Network/Nika, 1997)

Network je ena redkih nemških etno založb, ki jih vlečejo zvoki Balkana in Bližnjega vzhoda. Tako ni nič čudnega, da se je potem, ko se je za distribucijo njenih izdelkov odločila Nika, na nas vsul pravi dež balkanskih tonov z njeno nalepko.

Kompilacija Wild Sounds From Transylvania, Wallachia and Moldavia, sodi v prestižno etno serijo World Network (pod to nalepko je izšlo že 42 CD-plošč z vsega sveta), ki jo Network izdaja v sodelovanju z ugledno kölnsko radijsko hišo WDR. Ekipa radijskih snemalcev se je tokrat odpravila snemat kar na teren, v Romunijo. Po njeni zaslugi se lahko Network pohvali z novim, zavidljivo kvalitetnim regionalnim world music presekom. Mnogi obrazi etno glasbene podobe Romunije te hitro obsedejo, pa naj gre za eksplozivno glasbo z veselic romskih Tarafov in pihalnih orkestrov (med njimi se znajdeta tudi balkanska superskupina Taraf De Haidouks in vedno pogosteje omenjani Fanfare Ciocarlia), otožne zvoke trobent in pihala taragot, vokalne akrobacije pevk ali pa za izlive na manj običajnih glasbilih, kakršna so rogovi ali pa vioara. Kompilacija uspelo išče srednjo pot med etnomuzikološkim akademizmom in populizmom za vsako ceno in je prvovrsten etno glasbeni vodič za ljubitelje balkanskih godb. Odlikuje jo tudi tehtno spremno besedilo.

Manj sreče so imeli producenti Network z balkansko izdajo, ki sicer ne sodi v paket World Network. Na snemanjih za dvojno CD-ploščo Bulgarian All Star Orchestra so zbrali (po lastnem prepričanju) smetano bolgarskih etno glasbenikov (večina jih ima glasbeno akademijo in državne službe). Kljub temu Dusha, izdelek, ki nas skuša popeljati skozi bolgarsko etno glasbo, ne prepriča in izzveni izumetničeno, pogosto tudi skrajno medlo. Kot da samo za ta projekt zbrana ekipa ni znala zaživeti kot ustvarjalen organizem in mu je tudi zato nadela porcelanasto akademsko masko. Namesto po pivu in umazaniji zaudarjajoče glasbe z veselic nam Bulgarian All Star Orchestra ponujajo razvlečene konceptualne psevdo folk roots špagete, pač etno godbo kulturnih Bolgarov za kulturne Evropejce. Dolgčas! In kje ima kdo tu dušo?

Konceptualnost obremenjuje tudi Networkovo CD-ploščo Istanbul Oriental Ensemble, zasedbe znanega turškega tolkalca Bürhana Öçala. Pri tem njegovi ekipi, ki si je vzela za izhodišče klasično glasbo z otomanskega dvora, ne moremo očitati nekompetentnosti ali pomanjkanja zanosa. Z dokaj svobodno in sproščeno, a kvalitetno interpretacijo nas celo precej bolj pritegne kot večina zasedb, ki snemajo za turško tržišče. Zataknilo pa se je pri spremni besedi. Njen pisec (koproducent plošče!) se izogne pričakovani in prepotrebni informaciji o izvedeni glasbi. Namesto nje nam postreže z na hitro skrpano izmišljeno zgodbico s sultanovega dvora. Glasbo na plošči poniža v glasbeno opremo zgodbice, skoraj že v soundtrack. Škoda! Istanbul Oriental Ensemble si take brce v zadnjo plat res ne zaslužijo. Njihovo godbo s te CD-plošče pa vam seveda še vedno toplo priporočam, še posebej če jo boste postavili tja nekam med Pogorelića in Pavarottija.

Peter Barbarič