Letnik: 1998 | Številka: 4 | Avtor/ica: Napo-Lee-Tano

Urbana črnina

Moški, ženske

Večkrat upravičeno bentimo nad neumnostjo in obrtniško nespretnostjo, ki jo slovenski poparji izkazujejo pri klepanju posiljenih rim, v zadnjem času pa po prvih slovenskih besedah podzemnih rockerskih prvakov Res Nullius zmajujemo z glavo tudi nad enoplastnostjo in presenetljivo otročjostjo njihovih besedil, ki jim prej nismo posvečali pozornosti, ker so bila pač angleška. Priznati je treba, da od tod do Big foot mame in Šank rocka - vsem poetikam in ekspresivnostim navkljub - ni daleč.

Toda tale zapis ni namenjen analizi popularnoglasbenih besedil na Slovenskem, ampak drugačnosti obravnavanja odnosov med spoloma - ene temeljnih vsebin popularne kulture in umetnosti nasploh - v rap glasbi. Pop izvajalci vseskozi preigravajo ene in iste vsebinske vzorce, s katerimi trkajo na srca in posledično na denarnice pubertetniške publike, občutljive za svetobolne ljubezenske izlive, pri tem pa nenehno pazijo na politično korektnost in neekscesnost svojega početja. Drugače je pri rapperjih, ki so ulično govorico, stališča in kosmate dogodivščine vseskozi suvereno in brezkompromisno prenašali v zvočne zapise. Že res, da je z etabliranostjo rapa kot močnega in finančno donosnega dela glasbene industrije prišlo do nekaterih sprememb: po eni strani do nalepk za označevanje spornih plošč in snemanje tako imenovanih čistih (clean) verzij za predvajanje na radijskih postajah, po drugi pa za medsebojno provociranje mladičev v slogu, kdo si upa iti dlje v eksplicitnosti in šokantnosti besedil. Rapperska kontroverznost je nedvomno najočitnejša prav na področju ljubezni in spolnosti - se pravi pri odnosih med spoloma.

Eden največjih problemov afroameriške skupnosti, na katerega nenehno opozarjajo Louis Farrakhan, C. Delores Tucker, zavedni rapperji in večina novodobnih za-črncev, je pomanjkanje odgovornosti in družinskih vrednot. Razloge za to vsak išče drugje: v suženjstvu, ki je razbilo tradicionalne afriške skupnosti, v pop kulturi, ki propagira vse vrste grdih dejanj kot dobra (promiskuiteta, nasilje…), v slabem šolskem in socialnem sistemu… Resnica je verjetno nekje na sredi, rešitve pa dolgotrajne in zapletenejše, kot si mislimo. Kakor koli že, rezultat mnogi vidijo tudi v hudo eksplicitnih urbanih poemah, ki mnogim, ne samo ekstremnim puristom, povzročajo ušesne bolečine in zgražanje v slogu: “Kako lahko komu kaj takega sploh pride na misel?” In: “Ljubezen, kaj so ti storili?” In še: “Ne me j…., to je pa že tu mač!!!” Pri nas zgražanja ni, saj rapa ne konzumira nepregledna množica ljudi, sploh pa ne tistih, ki bi zganjali vik in krik. Presenetljivo gladko je tako mimo slovenskih ušes zdrsnila precej žmohtna Alijeva poema Stremetzky. Zvijača je bila dobra - vsi so se obesili na Levo sceno, verzi, kot so As’ že kdaj pofuku pičko k’ ma obrito pizdo / nobena stvar ni lepša od mehke obrite pizde / če pička ni kosmata, večji je žur / če ma pizdo svojo obrito, bejba je cool,pa niso dvignili prahu, celo Urad za žensko politiko je molčal (mogoče od sramu in prizadetosti?).

Ali En je za svoje besedje imel veliko ameriških vzornikov, ki so v rapparijah izkazovali ne ravno zgleden odnos do žensk. V dokazovanju (spolne?) (ne)moči in superiornosti je tako Ice-T v komadu 99 Problems s plošče Home Invasion v pičlih petih minutah nanizal 71 (!) ponovitev besede bitch, ki jo v slovenščino prevajajo kot psica, v črnski govorici pa nosi s seboj še več negativnih konotacij, čeprav je po drugi strani res tudi, da je beseda bitch že tako udomačena, da ob njeni omembi le malokdo pomisli na polno sporočilno težo. Ray Benzino, rapper skupine Almighty R.S.O., tako v komadu You Could Be My Boo svoje dekle pohvali tudi z besedami: You never riff, when I call you a bitch / cause you know it's just a figure of speech / some ghetto terminology you learn on the streets. Seveda pa samo zaradi omembe (pa četudi 71-krat) besede bitch rapperjem še ne moremo prilepiti nalepke seksistov. Prav gotovo pa lahko za seksistične razglasimo nekatere kose besedil, ki sledijo:

Ho I love ya big brown eyes / and the way you shake your thighs / Acting like your so damn cute / Let a real nigga just knock them boots / I don't need no confrontation / All I want is an ejaculation / Cos I like them ghetto hoochies / One-two-light, pop that coochie.

Luke Campbell (2 Live Crew), Hoochie Mama

It's dedicated to all you bitches / Knew this bitch named Traj, she had a hella fine ass / Candy-ass, blew my hole in the past / Niggarette gave me gonorrhea / Pussy dick to the tippy toe like ballerina / Boy you shoulda seen her / She had a babyface creamer Purinas / Called up talkin Tina / I put my dick in a broom / She blew my head like a balloon / I had her walkin on the moon.

Ol’ Dirty Bastard (Wu-Tang Clan), Maria

Cause when I get them, I'm doin damage to that pussy hole / Not only do I fuck the body, but I fuck the soul / What other nigga do you know that can handle this / Hijack the pussy from the back and dismantle it / It sounds kind of difficult, but it ain't / The only difficulty that occurs is when the pussy's stank / Cause then I'm a have to send you home and throw you in a ditch / Or leave you for the garbage man you unsanitary bitch / So spread your legs wide open boo / And let a nigga like me get down, cause this dick is for you.

Bushwick Bill (Geto Boys), This Dick’s For You

Seveda se pojavljajo verbalne kontradikcije že v zasedbah, saj so (recimo) Wu-Tang Clan ploščo s citirano Mario odprli z dolgo meditativno poemo, ki govori o pomenu močne črne družine ter o zvestobi in predanosti, ki naj veže starše otrok v prihajajočem tisočletju. Poleg tega so tudi eni glavnih protagonistov kompilacije America Is Dying Slowly, ki urbano črno mularijo navaja na seks z vsaj kančkom odgovornosti in misli na prihodnost. Da bi bila zmeda še večja, se kontradikcije pojavljajo celo znotraj skladb, saj Scarface (Geto Boys) v This Dick’s For You nadaljuje trde Bushwickove verze takole: But for women, I got a better tactic cause I love them / They come to Mr. Brad cause their mistreated by their husbands / So I hook up shit to make it right / Just call me tonight / And I'll make sure that everything runs tight / Cause if he don't appreciate you boo / The way that I do / You need to let him run back to his crew / Cause he don't understand what you goin through.

Jasno je tudi, da ne moremo vseh rapperjev vreči v isti koš, saj se mnogi eminentni artisti vseskozi deklarativno zavzemajo za drugačen odnos do žensk v afroameriški skupnosti nasploh, še posebej med mladimi urbanci. Jeru The Damaja tako v komadu Da Bitchez razlaga razliko med žensko, ki je človeku v oporo in je vredna vsega občudovanja in spoštovanja, ter lovačo, ki ji gre le za denar in pustolovščine kratkega veka. Prva si seveda zasluži ime queen, druga pač bitch. A Tribe Called Quest v komadu Description Of A Fool bedaka med drugim opišejo tudi kot človeka, ki z ženskami ne ravna prav, v komadu Date Rape pa se celo odločno zavzamejo za žensko v položaju izsiljenega spolnega odnosa na zmenku. Briljantno izpeljana je tudi vsebina komada Millie Pulled A Pistol On Santa, kjer De La Soul opišejo zgodbo dekleta, ki jo očetovo spolno nadlegovanje in nepripravljenost družbe, da bi ga kaznovala, privede do tega, da očeta na koncu ubije…

Pri odnosu rapperjev do žensk je še posebej presenetljivo, da so fantje velikokrat nestrpni in nasilni do vrstnic, po drugi strani pa častijo in varujejo lik matere (podobnost s Slovenci?), saj je za poba najhujša žaljivka, če mu užališ mamo. Sociologi imajo odgovor tudi na ta paradoks: več kot sedemdeset odstotkov črnih otrok odrašča brez očeta, to pa s sabo prinaša navezanost na mater in pomanjkanje zgleda pri urejanju odnosov med spoloma, ki se ga morajo naučiti sami; oziroma: nauči jih ulica, in to gotovo ni najboljša rešitev… Toliko o fantih, v naslednji številki pa se bomo posvetili še dekletom, ki na fantovske provokacije seveda odgovarjajo po svoje.

Napo-Lee-Tano