Letnik: 1998 | Številka: 4 | Avtor/ica: Ognjen Tvrtković

SIMFONIČNE MATINEJE GLASBENE MLADINE

Simfonični orkester Slovenske filharmonije, dirigent Marko Letonja; Kino Union, Ljubljana 17. in 18. 3. 1998

Filmska glasba je, hvala bogu, pri nas postala redni del koncertne ponudbe, da o teoretskih delih o njej niti ne govorimo. Medtem ko prispevek slovenskih skladateljev k filmski glasbi slabi in pojenjuje, pa glasba, ki je vstopila v film ali pa je nastala nalašč zanj, osvaja koncertne odre. Seveda ne moremo preskočiti pionirskega dela Mihe Zadnikarja na tem področju in njegovega SyHaPa, prav tako tudi ne dejstva, da mnogi orkestri danes iščejo tesnejši stik z občinstvom in v teh prizadevanjih neredko posežejo tudi po delčkih slave s filmskega platna.

V zadnjih letih je simfonični orkester Slovenske filharmonije pokazal tri nove lastnosti: rad izstopa iz konvencionalnega repertoarja, ki ga preprosto mora gojiti, odločno se je pomladil in dvignil kakovost, nekoliko se je tudi odmaknil od suhoparnega akademizma. Morda sta za to delno zaslužna umetniški vodja in dirigent Marko Letonja in direktor Boris Šinigoj. Ni za odmet, da sta bila oba v mladih letih v stiku s popularno glasbo! Filmska glasba pa je, to vemo, polivalentna in črpa od vsepovsod, tudi iz različnih popularnih žanrov in iz ljudske glasbe. Zato tri matineje tega paradnega konja slovenske glasbene poustvarjalnosti za Glasbeno mladino Slovenije na temo “filmska glasba” v dvorani kina Union nikakor niso presenečenje, prej del nove dobrodošle prakse v sodelovanju dveh glasbenih institucij.

Orkester je tokrat okrepil sekcije, ki so značilne za big band in lahko orkestrsko glasbo (saksofone, trobila, tolkala), pomagali so mu dobro razpoloženi Marko Letonja, odlični voditelj Jure Longyka in spremno besedilo nepogrešljivega Mihe Zadnikarja. Glasba je stekla, razpoloženje v dvorani je raslo. Najprej klasik moderne filmske glasbe John Williams, tudi sam dirigent Bostonskih simfonikov, in tema iz hita Schindlerjev seznam, nato pravi mali biser - Ameriška simfonija drugega klasika filmske glasbe, Michaela Kamena, iz filma z glasbeno tematiko Opus gospoda Hollanda, mali kompendij glasbenih zvrsti, ki jih najdemo na novem kontinentu. Za začetek torej dva klasika, a zame je bilo nadaljevanje še boljše. Trije veliki slovenski skladatelji, ki so pisali za film - najprej Bojan Adamič in insert (na platnu) iz filma Vesna legendarnega Františka Čapa, nato pa še mojstrov polni zadetek z glasbo za partizansko kavbojko njegovega sarajevskega prijatelja Hajrudina-Šibe Krvavca - Partizanska eskadrilja. Pred tem znana tema Francke iz maestralnega dela Jožeta Privška za film Na klancu Vojka Duletića, na koncu pa povratek na začetke slovenskega filma, ko je odlični skladatelj klasičnega rokopisa Marjan Kozina pisal glasbo za film Na svoji zemlji. Bilo je leta 1948.

Marko Letonja je bil očarljiv sogovornik in odličen dirigent, ki se z lahkoto prilagaja različnim slogovnim značilnostim skladb, orkester pa je igral skrajno odgovorno. O Juretu Longyki in Zadnikarjevem besedilu ni treba izgubljati besed, saj sta nas že zdavnaj prepričala o visoki ravni. In občinstvo? Razpoloženo, pozorno pri poslušanju glasbe in na koncu nadvse zadovoljno.

Ognjen Tvrtković