Letnik: 1998 | Številka: 4 | Avtor/ica: BIGor

SUEDEPALOOZA

Klub K4, Ljubljana, 15. marec 1998

D.R.I.

Gala Hala Metelkova, Ljubljana, 15. marec 1998

Ta nedeljski dan je bil nova potrditev, da je Ljubljana - in z njo tudi Slovenija - vedno pomembnejše križišče evropskega koncertnega dogajanja, vprašanje je le, ali se tega zaveda slovenska publika (???). Za isti večer sta bila v dveh bližnjih ljubljanskih predelih napovedana dva atraktivna koncerta, ki naj jih ne bi zamudili. Prvi se je odvijal v srcu slovenske prestolnice na Kersnikovi, drugi pa v mestu Metelkova.

Na prvem se je predstavil potujoči švedski festival Suedepalooza z The Hives, Liberator, Refused in No Fun At All. Karavana švedske založbe Burning Heart, ki je v trdni navezi z založbo Epitaph in ima pod okriljem nekatera svetovna in švedska imena današnjega globalnega punk prebujenja, ni naletela na pretiran odziv domače publike. Odlika te založbe so odlično narejeni albumi skupin, predvsem pa širina založniške politike s prvo karavano štirih žanrsko različnih skupin, ki jih veže enotnost in zavedanje, da ena brez druge ne more. Sledile so si kot po tekočem traku. Prvi so nastopili punkersko garažni The Hives, ki se z ikonografijo direktno naslanjajo na kolektivizem, znan že pri kakšnih Rocket From The Crypt. Z živahnim nastopom se niso pustili zmesti, kot celosten organizem so odgovarjali na vsako provokacijo. Zelo ameriška poza je bila rdeča nit celotnega večera v Klubu K4, ta nit se je vlekla pri vsem postanku v Ljubljani. S še živahnejšim, zabavljaškim in sproščenim nastopom so kot drugi igrali Liberator, ki so s ska punk poskočnicami pritegnili največ pozornosti štiristoglave publike. Sledili so jim Refused, ki so se izkazali s konceptualnim crossover manipuliranjem, podkrepljenim s socialno-politično ozaveščenostjo. Bolj ko se je nastop prevešal v drugo polovico, bolj je skupina izgubljala moč in udarnost eklekticizma. Črto pod potujoči festival pa so zaigrali No Fun At All z lahkotno in spevno pop punkovsko godbo, ki je v zadnjih letih zastrupila mlajše punkovske generacije. Njihov nastop je ostal v celoti linearen in tudi najmanj razgiban med vsemi nastopajočimi. Bled in meglen vtis celotnega festivala Suedepalooza je zaokrožilo pretirano tiho, na sobno glasnost naravnano ozvočenje. Temu bi pritrdili vsi, ki so po koncu švedske fešte v K4 prebegnili v mesto Metelkova, v Gala Halo, kjer so še istega večera zasedli oder D.R.I..

Napolnjena Gala Hala je z vikom in krikom sprejela pionirje crossoverja, s katerim so kot zastavonoše udarili D.R.I. v osemdesetih in zlili punk hard core z metalskimi obrazci. Pevec in kitarist iz prave postave te kultne skupine sta bila okrepljena z ritem sekcijo za nove generacije. Brez ovinkarjenja so udarili že z zasedbo odra in udarnost ohranili do konca nastopa. Dobro zamišljen set kosov koncerta je dosegel zaželen učinek: vsak ljubitelj njihove godbe je dobil zaželeno dozo posamezne faze delovanja, obenem pa ga niti za trenutek ni podzavestno zaneslo, da bi zazehal. Vzburljivost celotnega nastopa je bila zagotovljena, samozavest in prepričljivost celotne ekipe D.R.I. je vodil karizmatični vokalist. Njihov nastop je pustil močan, tragično ironični pečat, da imajo "starci" hard core punka iz osemdesetih še vedno več koncertne energije in vzdržljivosti kot njihovi potomci - današnje mlade generacije skupin. To potrditev smo dobili v enem dnevu, potrebno se je bilo le sprehoditi od Kersnikove do Metelkove.

BIGor