Letnik: 1999 | Številka: 3 | Avtor/ica: Jane Weber

LYLE LOVETT

Step Inside This House

MCA Records, 1998

Verjetno je bilo samo vprašanje časa, kdaj se bo Lyle Lovett odločil posneti zbirko pesmi njemu najljubših piscev iz Teksasa. Na rednih albumih tega nenavadnega pevca so bile večinoma avtorske skladbe, pa tudi na koncertih se je teksaški Adonis praviloma poredko spomnil na vzornike. Vendar je v glasbi Lyla Lovetta čutiti vpliv bogate tradicije teksaške glasbe od vročega kitarskega bluesa Lightnina Hopkinsa do nedosegljive poezije Townesa Van Zandta in njegovih manj znanih sodobnikov Erica Taylorja in Willisa Alana Ramseyja, če naštejem samo nekaj najpomembnejših imen. Lyle Lovett se je podobno kot Steve Earle zgledoval pri omenjenih teksaških trubadurjih in vsaj po mojem mnenju mu je vse te vplive uspelo združiti v nekaj novega in prepričljivega.

Teksaška glasba je nekaj posebnega, to je čutiti tudi v Lovettovem eklektičnem estetskem prepričanju. V tej veliki deželi so se naselili ljudje zelo različnih narodnosti in vsi so s seboj prinesli kaj svojega. Tako boste že v kakem majhnem teksaškem mestu ob sobotah zvečer našli več zabav z zelo različno glasbo, od poskočne polke in solzavega countryja do teksaškega bluesa v najboljšem pomenu besede. To zanimivo razsežnost glasbenih slogov je našemu koncertnemu občinstvu pred kakim letom bolj ali manj uspešno predstavil Clarence "Gatemouth" Brown. Čar glasbe Lyla Lovetta je tudi v tem, da v nasprotju z glasbo večine drugih danes priljubljenih pevcev countryja vsebuje tudi prvine soula, pravega črnskega gospela in pretanjenega teksaškega bluesa kakega Mancea Lipscomba in ni podrejena le tradiciji countryja z lestvic prodaje in zastopanosti v radijskih programih. V sicer ob prvem poslušanju nepoznavalcu mogoče nič kaj presunljivem glasu Lyla Lovetta je čutiti zelo širok glasbeni okus in treba je priznati, da se Lovettovo petje najlepše izrazi prav v počasnih baladah, kot je skladba Townesa Van Zandta z naslovom Flyin' Shoes. Lyle Lovett jih namreč zapoje natančno in občuteno in mogoče mu bo podobno kot pred nekaj leti skupini Tindersticks prav s ploščo Step Inside This House - naslov je dobila po najstarejši, a nikoli posneti skladbi Guya Clarka, znani s koncertnega repertoarja Erica Taylorja - uspelo kakšni novi generaciji približati zapuščino Townesa Van Zandta. Lovett je tokrat izbral kar štiri klasike tega nepozabnega teksaškega minstrela: Lungs, Highway Kind, If I Needed You in omenjeno Flyin' Shoes. Po mojem mnenju je le nekaterim glasbenikom uspelo pesmim Townesa Van Zandta dati kaj novega. Lovett jih je po glasbeni plati pravzaprav zgolj povzel po izvirnikih, tisto novo pa verjetno leži v njegovem glasu in doživeti izvedbi odličnih spremljevalnih glasbenikov, veščih v jazz zagledanega bluegrassa.

Na plošči so ob Van Zandtovih skladbah, izkričanih iz srca, tudi priredbe del drugih dovolj pomembnih, a pri nas manj znanih avtorjev. Če še niste slišali Willisa Alana Ramseyja, pevca in kitarista, ki je pod velikim vplivom Roberta Johnsona že pred leti posnel samo eno ploščo, a ga danes vsi omenjajo kot živo legendo, vas v teksaški glasbi čaka še veliko neodkritega. Plošča Step Inside This House je sploh prava mala šola teksaške kantavtorske glasbe in ni le patetično posvetilo Townesu Van Zandtu in Walterju Hyattu. Ko vam bo uspelo zbrati vse plošče z izvirniki teh pesmi, bo vaša predstava o teksaški in ameriški glasbi neizmerno bogatejša. Gre namreč za nekaj ključnih albumov, ki sodijo v klasiko belega, ali če hočete, belskega bluesa, glasbe, ki jo belci, presenetljivo, verjetno zaradi predsodkov, včasih teže vzamemo za svojo kot na primer tako imenovani malijski blues. Če vprašate mene, imata Boubacar Traore in Townes Van Zandt veliko več skupnega, kot se zdi ob prvem poslušanju. Podobno čarovniško karizmatičen je tudi Lyle Lovett.

Jane Weber