Letnik: 1999 | Številka: 4 | Avtor/ica: Varja Požar

LUCY O'BRIEN

She Bop - The Definitive History of Women in Rock, Pop and Soul

(Penguin Books, London, 1995; 464 str.)

Da le nisem tako sama v raziskovanju fenomena “žensk v rocku”, me tolaži rockovska publicistika na zahodu. Ni kaj, popularna kultura in vse, kar se z njo dogaja, postaja in. Kako tudi ne? Kaj nas obdaja, praktično od rojstva naprej? Kakšnim zvokom sledimo? Kakšne medije spremljamo? Komu na koncu verjamemo? Kdo nas prepriča? Kdo nam je všeč? Kdo “ostane”? In koga odplavi že prvi naslednji trendovski val? In - saj res, kje in kakšna je ustvarjalna vloga žensk sredi cirkusa, imenovanega popularna kultura?

Avtorica Lucy O'Brien, leta 1961 rojena Londončanka, je novinarka New Musical Expressa. Avtorica biografij o Annie Lennox in Dusty Springfield. Oglašala se je v praktično vseh najpomembnejših angleških revijah in časopisih, ki zajemajo tudi popularno kulturo (City Limits, Guardian, Cosmopolitan, Spare Rib, New Statesman, Vox, Everywoman in The Face).

Knjiga She Bop temelji na več kot 200 intervjujih, ki jih je Lucy imela širom po ZDA in Britaniji v letih od 1984 do 1994, opremljena je s številnimi sekundarnimi viri (impresiven, fascinanten spisek virov na koncu) in s preglednim indeksom.

Ne gre za kronološki pregled zgodovine popularne glasbe, ampak bolj za pregled žanrov in trendov. Primerov, zgodb in izjav kolikor hočete. Natančen, poglobljen in enkratno avtentičen pristop. Avtorica je poznavalka in ljubiteljica glasbe. To se čuti iz vsake zapisane vrstice. SheBop pa je mogočna ekspresija sebe, sama svoj manifest.

O'Breinova med drugim ugotavlja, da so bile ženske v ospredju promocij novih glasbenih formatov, najsi je šlo za Billie Holiday in malo ploščo s 45 vrtljaji na minuto (obdobje juke-boxa) ali Donno Summer, ki je delala disco hite z novo, 12-palčno ploščo v sedemdesetih. Kako ženske izhajajo z zvezdništvom? Je bil punk res ženska osvoboditev? In kaj se je sploh zgodilo z rockovskimi pičkami, post Joplinove, post Patti Smith - ali je le vse postalo parodija?

Zanimivo je, na primer, raziskovanje ženske moči v popu, zakaj so ženske kolonizirale pevski žanr, pisanje besedil, formirale lastno društvo v gospel glasbi ali postavile nesmrtno vlogo disco dive? Brskala je v ozadju, za odrom, da bi se natančno prepričala, kako je izgrajena podoba. Koliko žensk v resnici terorizirata tako imenovano vprašanje podobe in vpliv, ki ga ima na njihovo delo. Dotika se tudi vprašanj lezbične seksualnosti, v smislu, da je “outiranje še vedno obravnavano kot komercialni samomor. Potem so tu vplivi z obrobja. Z različnimi utripi in zvoki "z ulice" so raperke formirale lastno avantgardo. V poglavju o world music opozarja na marginaliziranost žensk zaradi zemljepisne lokacije, ki je izven epicentra Severne Amerike in britanskega popa. Lucy se ukvarja z raziskavo o ženskah v glasbeni industriji, pod drobnogled je vzela menedžerke, publicistke, producentke, promotorke. Izredno zanimiv je podatek o ženskah porabnicah. To je namreč izredno vplivna skupina, ki je v množičnem porastu (primer: skupina REM je prodrla šele, ko so v zgodnjih devetdesetih njihove albume začele kupovati ženske).

Knjiga, razdeljena na 13 poglavij, zajema izredno široko glasbeno področje, od bluesa do jazza, sanjske deklice petdesetih, obdobje Motowna, rock, punk, obdobje MTV in Madonne, obdobje androginosti in lezbičnega vprašanja, pojav disca, reggeja, raperke, ženske v world glasbi, ženske protestnice v popu in ženske v glasbeni industriji. She Bop je gromozansko referenčno delo.

Varja Požar