Letnik: 2000 | Številka: 3 | Avtor/ica: Napo-Lee-Tano

RAZLIČNI IZVAJALCI

The Temple Of Hip Hop Kulture

Reprise, 1999

Temeljna stvar katerekoli kulture je koncept. Stvari, ki se porodijo same iz sebe, spontano, je treba potem nekako usmerjati, tudi s teorijo. Še posebej, če imajo ustvarjalni mladinci ambicijo, da ne ostanejo zgolj pri glasbi, ampak kanijo več elementov povezati vsaj v (sub)kulturo, če že ne v življenjski slog. Že res, da se taki procesi dogajajo spontano in neodvisno od teoretske in strokovne javnosti, a vsaka subkultura potrebuje teoretike, filozofe, piarovce, ki bodo komunicirali s svetom izven nje, obenem pa subkulturne pripadnike zalagali z dobršno mero znanja in modrosti. V končni fazi vsako subkulturo drži skupaj ideja.

Ko je prvi filozofski um hip hop kulture KRS ONE (Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everything) pred več kot desetimi leti izjavil I am hip hop, so to mnogi razumeli kot nepremišljen prepotenten statement, le malokdo pa je v tej izjavi videl pravi pomen: Krs je pravzaprav pozval k individualizaciji pripadnikov kulture, k temu, da naj se vsak pripadnik kulture zaveda, da sta obstoj in podoba kulture odvisna tudi od njega. To misel je veliki mojster motivacije ter jasnega izražanja misli razvijal vse do danes ter jo z veliko mero osebne karizme in deloholičnosti razširil po vseh celinah.

Svojo idejo je Krs zdaj uresničil v organizaciji Temple Of Hip Hop, ki se zavzema za originalne vrednote kulture, po kateri besno hlastajo medijske in založniške korporacije. Kot šef oddelka artist and repertoire pri založbi Reprise je tako zložil skupaj kompilacijski album, ki naj bi te ideje praktično demonstriral. In? Ja, v tempelj, kjer bi vrteli tako godbo, bo rade volje zavil tudi človek, ki sicer cerkvenih, mošejskih in tempeljskih pragov ne prestopa. Podzemni zvoki, nabrani z vseh hiphopovskih obal ter iz različnih sosednjih žanrov (soul, ragga) prav lepo sedejo v uho. Še posebej izstopa komad Up From The Underground, v katerem si mikrofon podajajo Krs, Rass Kass, Xzibit in Mad Lion. Pri kompilacijski plošči je pohvalno, da je vključena široka paleta zvokov in različnih pristopov k hip hop godbi – in posledično h kulturi. Poleg tega pa z vmesnimi govornimi prispevki poslušalci spoznajo tudi osnovna filozofska izhodišča Krsove misli. Temple Of Hip Hop Kulture sodi v fonoteko tistih, ki jih zanima drugačen hip hop od tistega, ki ga furajo muzične televizije in brezštevilne pop rapovske izdaje, torej tistih, ki jih zanima hip hop kultura, in ne hip hop komerciala.

Napo-Lee-Tano