Letnik: 2001 | Številka: 1/2 | Avtor/ica: Kaja Šivic

Svetovni ansambli Glasbene mladine

Svetovni orkester Glasbene mladine bo to poletje deloval pod vodstvom Sira Nevilla Marrinerja. Od 15. do 30. julija se bodo mladi glasbeniki pripravljali v južni Franciji, nato pa bodo prve dni avgusta v Arlesu udeležencem Kongresa Mednarodne zveze Glasbene mladine pripravili simfonični koncert in predstavo z Mladim francoskim baletom ter naslednja dva tedna koncertirali v Franciji, Španiji in Nemčiji.

Svetovni orkester Glasbene mladine se vsako leto v novoletnem času sestane v Berlinu in tokrat je pod vodstvom nemškega dirigenta Carlosa Kalmana naštudiral dva zajetna sporeda simfoničnih del. Tako imenovani novoletni program z deli Dukasa, Saint Saensa in Dvoraka so mladi glasbeniki odigrali najprej na silvestrski večer, na gala koncertu za povabljence. Zanimiva prireditev za tiste, ki si želijo praznovati v veliki družbi in ob dobri glasbi. Koncert se začne ob desetih zvečer in traja do pol dvanajstih. Enourna pavza je namenjena praznovanju prihoda novega leta, šampanjcu, pogovorom in čestitkam, nato pa se koncert nadaljuje z lahkotnejšim programom do poznih ur.

7. januarja je orkester prvi del programa ponovil na tradicionalnem popoldanskem Družinskem koncertu. Veliko zahtevnejši je bil koncertni spored 8. januarja v Veliki dvorani Berlinske filharmonije, kjer je Svetovni orkester Glasbene mladine predstavil Straussovega Don Juana, 4. simfonijo Carla Nielsena in Barberjev koncert za violončelo s solistom Albanom Gerhardtom.

Svetovni orkester Glasbene mladine deluje podobno kot večina mednarodnih mladinskih orkestrov, med katerimi ima največji ugled Mladinski orkester Gustava Mahlerja, vendar mu je treba priznati nekaj posebnosti. Vsekakor je Svetovni orkester Glasbene mladine najstarejši tovrstni orkester, deluje kontinuirano že enaintrideset let in morda je prav njegov primer napeljal druge organizatorje na zamisel, da poskusijo še sami. V njegovih vrstah igrajo mladi glasbeniki, ki jih prijavljajo in izbirajo izključno Glasbene mladine, od katerih organizatorji v Berlinu pričakujejo, da imajo najboljši pregled nad mlado generacijo glasbenikov svoje dežele. Končna selekcija je ostra in od sprejetih glasbenikov povabljeni dirigenti, med katerimi so najvidnejša imena, pričakujejo kar največjo prizadevnost, saj poletni program vsakokrat obsega celo vrsto velikih simfoničnih del, turneja pa obsega tudi do deset koncertov v več državah. Sila pomembno je pri delu orkestra tudi medsebojno spoznavanje mladih glasbenikov z vseh koncev sveta. Da se ne bi kontinuiteta popolnoma zgubila, organizatorji poletni sestav orkestra za krajše obdobje skličejo v novoletnem času v Berlinu in prav tedaj, ko se glasbeniki ponovno srečajo, se rojevajo nove zamisli, novi projekti. Tako je pred petimi leti nastal ansambel Svetovni trobilci (Wordlbrass), v katerem že drugo leto sodeluje naš hornist Boštjan Lipovšek. Tudi ta ansambel se je v novoletnem času sestal v Berlinu in se predstavil na treh koncertih, na vsakem z drugim sporedom. Silvestrski program so mladi trobilci odigrali v kapeli gradu Glinecke, v katerem Svetovni orkester gostuje vsako zimo, 4. januarja so v komorni dvorani Berlinske filharmonije predstavili najuspešnejše skladbe vseh petih let delovanja, posebej pohvalne odmeve in kritike pa je izzval njihov koncert z glasbo 20. stoletja, ki je bil v isti dvorani 9. januarja; mladi trobilci so izvedli dela Toruja Takemitsuja, Samuela Barberja, Raymonda Eugena Premruja in Duka Ellingtona ter tri praizvedbe skladateljev srednje generacije Thea Brandmullerja, Jeffreyja Chinga in Marcina Blazewicza. Koncert je posnel Radio Berlin in ga predvajal 4. februarja.

Organizatorji Svetovnega orkestra Glasbene mladine imajo s Svetovnimi trobilci velike načrte. Podobno kot Svetovnemu orkestru mu pripravljajo mednarodne turneje, še intenzivnejše snemanja plošč in naročanje novih skladb za ta odlični sestav, ki vključuje pet trobent, dva rogova, štiri pozavne, basovsko pozavno, tubo in tri tolkalce. Imena Svetovni trobilci ne upravičuje le visoka kvaliteta izvajanja, temveč tudi pestra nacionalna pripadnost, saj člani prihajajo iz Avstralije, Belgije, Luksemburga, Kanade, Nemčije, Nizozemske, Slovenije in Velike Britanije.

Boštjan Lipovšek, ki ga v Sloveniji pogosto videvamo na koncertnem odru, saj poleg poučevanja na Akademiji za glasbo sodeluje v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija, v pihalnem kvintetu Ariart in drugih komornih sestavih, sodi med mlade glasbenike, ki imajo vselej nove zamisli in te z veliko volje tudi izpeljejo. Z nekaj somišljeniki iz lanskega sestava zimskega Svetovnega orkestra je osnoval pihalni kvintet in z njim lansko poletje že koncertiral na turneji po Irskem. Tudi to zimo so se nemška flavtistka Stefi Winker, oboist Erik Behr iz Južnoafriške republike, nemški klarinetist Daniel Bollinger, irski fagotist Peter Willen in Boštjan zbrali v Berlinu in poleg sodelovanja v Svetovnem orkestru in Svetovnem trobilnem ansamblu pripravljali svoj novi program. Odločili so se, da se marca 2002 udeležijo mednarodnega tekmovanja v Beogradu. Že to poletje pa bodo ponovno koncertirali na Irskem in na Škotskem. Kar petkrat bodo z Irskim nacionalnim mladinskim orkestrom izvedli Mozartovo Simfonijo concertante, organizatorji pa so člane kvinteta povabili tudi kot mentorje pihanim sekcijam svojega mladega orkestra. Kljub mladosti imajo Stefi, Erik, Daniel, Boštjan in Peter veliko izkušenj z igranjem v orkestru in v komornih ansamblih ter tudi s poučevanjem. Morda jih bomo spomladi 2002 slišali tudi pri nas.

Kaja Šivic