Letnik: 2001 | Številka: 3 | Avtor/ica: Kaja Šivic

Mladi francoski balet

Od Ludvika XIV. do Angelina Preljocaja

Dvaindvajset mladih plesalcev iz šestnajstih držav oder napolni s svežino, mladostnim zagonom in obvladovanjem različnih plesnih slogov. V Ljubljani se bodo na povabilo Glasbene mladine Slovenije 29. in 30. marca predstavili kar s štirimi predstavami.

Mladi francoski balet je profesionalna skupina, s katero je direktor Glasbene mladine Francije, Robert Berthier, leta 1983 uresničil zamisel o posebnem projektu, ki bi neprestano bogatil plesno kulturo v Franciji in svetu.

Glasbena mladina Francije se je vedno zanimala za plesno umetnost. Celo slavnega Lifarja je prosila, da je napisal nekaj izobraževalnih knjižic ter svoje znanje posredoval v obliki predavanj. Baletne predstave za mlado občinstvo po Franciji je skušala organizirati s plesalci opernega ansambla. A balet je drag, zato je uspevalo le štiri sezone,” mi je povedal Robert Berthier. Zato se je lotil zahtevne naloge, oblikovati stalno delujočo skupino, ki bi gojila in razvijala vse plesne sloge, osnovni ideji pa je dodal še vzgojno-izobraževalni element - osveščanje mlade publike. Prepričan je namreč, da plesna umetnost ne uživa veljave, ki ji gre. “Francozi se ne bi smeli sramovati svoje umetnosti. Pogosto pozabljamo, da se je balet rodil v Franciji, država pa mu ne posveča zaslužene pozornosti. Kako naj torej pričakujemo, da se bodo mladi zanimali za klasični balet, če je tako pomanjkljivo predstavljen?” se huduje. “S francosko kulturno politiko sem, kar zadeva ples, vse prej kot zadovoljen. Danes naj bi bilo vse samo sodobno in Hrestača bi se morali skoraj sramovati! Nisem pristaš tako imenovanega intelektualnega plesa, naš program je namenjen vsem vrstam občinstva.

Zato igra Mladi francoski balet s svojim načinom delovanja v koreografskem svetu posebno vlogo. V skupino, ki pri Glasbeni mladini Francije deluje profesionalno, vsako leto z avdicijami povabijo približno dvajset plesalcev z vseh koncev sveta, starih od 17 do 20 let. V letu vaj in nastopov po Franciji ter mednarodnih turnej skupina osvoji izredno pester repertoar in pripravi dve predstavi. Prva, z naslovom Zgodba o plesu, je namenjena mlademu občinstvu in z bogato kostumiranimi in pestro koreografiranimi prizori ter s posnetim komentarjem prikaže razvoj plesa v zadnjih treh stoletjih. Mladi francoski balet bo Zgodbo za mlade slovenske gledalce v Ljubljani izvedel kar trikrat. Celovečerna predstava za odprto publiko pa ima vedno dva dela, klasičnega baletnega in sodobnega. Tokrat bodo mladi plesalci v prvem delu večera predstavili balet Trije mušketirji na Verdijevo glasbo, nato pa sodobne koreografije najbolj znanih francoskih šansonov.

Organizatorji Mladega francoskega baleta posvečajo posebno pozornost ustvarjalnosti mladih plesalcev in mladih koreografov. Vsako sezono pripravijo delavnico z enim od znanih ustvarjalcev, že od vsega začetka pa koreografije naročajo pri zmagovalcih znamenitega tekmovanja Concours de Bagnolet. Tako so mnogi danes slavni koreografi, med njimi Regine Chopinot, Claude Brumachon in Angelin Preljocaj, ustvarjali za Mladi francoski balet, preden so bili mednarodno priznani.

Že od tretje sezone skupina vsako leto odpotuje na mednarodno turnejo, v katero organizatorji pogosto vključijo večdnevno delo z mladim baletnim ansamblom v tujini. Tokratno turnejo so začeli s štirinajstdnevnim delovnim postankom v Sofiji, kjer so vadili s podmladkom tamkajšnjega opernega baleta. Nato so nastopili v Skopju, v Prištini in v Sarajevu ter v več madžarskih mestih. Pot jih bo vodila še v Zagreb, odkoder prihajajo k nam, nato pa nameravajo turnejo skleniti s še eno dvotedensko delavnico z mladimi beograjskimi plesalci.

V sedemnajstih sezonah je Mladi francoski balet s predstavami prepotoval Francijo po dolgem in počez in gostoval v 58 deželah po Evropi, obeh Amerikah, Afriki in Aziji. Doslej je odplesal 1860 predstav pred več kot milijon gledalci.

Glasbena mladina Francije, ki Mlademu francoskemu baletu nudi vse potrebno za življenje in delo, skuša poleg vzgajanja mladega občinstva s tem projektom skrbeti predvsem za odličen baletni podmladek. Od 240 plesalcev, ki so doslej delovali v Mladem francoskem baletu, so jih 220 takoj zaposlila zanimiva poklicna gledališča po svetu, med njimi American Ballet Theater v New Yorku ter Royal Ballet in English National Ballet v Londonu, baletni ansambel dresdenske Opere ...

Učni proces Mladega francoskega baleta zahteva od plesalcev zelo intenzivno delo, vsako vlogo namreč naštudira več plesalcev, med katerimi za določeno predstavo izberejo v tistem trenutku najboljše, zato lahko pričakujemo prvovrstno doživetje. Še posebej, ker bo tokrat z njimi tudi član prejšnje sezone, Poljak Marcin Krajewski, ki velja za novo zvezdo pariškega gledališča Champs-Elysees.

Kaja Šivic