Letnik: 2001 | Številka: 3 | Avtor/ica: Marko Jenšterle

OSCAR D'LEON

En Vivo!

RMM Records, 2000

Sonero Oscar D'Leon sodi med največje mojstre sona in salse na svetu. Prihaja iz Venezuele, ki je večina ljudi zmotno niti ne prišteva v karibsko kulturo. Pa vendar je ta država nadvse prepletena s karibskimi zvoki, saj ima navsezadnje največji del obale tega morja. Res pa je, da se proti notranjosti dežele kulture izredno spreminjajo. Na jugu je celo območje Amazonke, ki s seboj prinaša popolnoma druge zvočne podobe.

Oscar D'Leon se v glasbi ne ukvarja z raziskovanjem raznolike glasbene dediščine Venezuele, ampak ostaja zvest tistemu delu, ki se navezuje na Kubo, Portoriko, Dominikansko republiko in številne druge karibske otoke. Za seboj ima več kot dvajset let glasbene kariere in prek 60 albumov, med njimi pa je bil doslej samo eden posnet v živo (na koncertu v Amsterdamu). Njegova nova dvojna zgoščenka En Vivo! je tako prva priložnost, da lahko koncertne ritme Oscarja D'Leona začutijo tudi tisti, ki ga nimajo priložnosti videti v živo. Slovenci smo imeli to srečo pred leti in še danes velja, da je bil njegov nastop v Križankah eden najboljših koncertov salse pri nas.

Tudi na koncertni zgoščenki je mogoče slišati, da so glasbeniki hitro dosegli harmonijo s publiko. Koncert je imel D'Leon v znamenitem newyorškem nočnem klubu Copacabana samo zaradi snemanja zgoščenke. Dogodek je posledica zamisli Ralpha Mercada, lastnika družbe RMM Records, za katerega med drugimi snema tudi Celia Cruz. Kraljica salse je bila tokrat med občinstvom, tako kot tudi druga velika imena latino glasbe – Tito Puente, India in merenguero Sergio Vargas, ki mu je edinemu pripadla čast, da se je Oscarju D'Leonu pridružil na odru. Dve skladbi s tega zanimivega jam sessiona, Juanita More in A Mi Manera, sta zabeleženi na zgoščenki. Sicer pa je na plošči vrsta posnetkov, v katerih se glasbenik izredno razživi. Ob tem je treba poudariti njegovo mojstrstvo improvizacije, v besedilih in v glasbi, ki se razvija predvsem v duetih s Sergiem Vargasom. Najboljši deli koncerta so skladbe Melao De Cana, A Mi Manera, Mi Bajo y Yo in Que Bueno Baila Usted, s katero se je poklonil velikemu vzorniku, kubanskemu soneru Bennyju Moreju. Najslabša je D'Leonova izvedba klasike mehiškega glasbenika Joseja Alfreda Jimeneza, La Media Vuelta, saj se je je lotil preveč enostavno, zato v njej niti slučajno ne doseže dramatičnosti Jimenezovega izvirnika.

Marko Jenšterle