Letnik: 2002 | Številka: 1/2 | Avtor/ica: T. Capuder
MAHMOUD FADL
The Drummers of the Nile go south – Nubian travels
Piranha, 2001
Mahmud Fadl – nubijski tolkalec in godbeni čarodej, ki preigrava egipčansko klasiko in nubijsko godbo ter sam in kot vodja spremenljive zasedbe Salamat eklektično staplja (pretežno) egipčanske godbe ter svetu predstavlja nove in stare zvezdnike tamkajšnjih prizorišč, stalnica kairskega in nubijskega ter torej egipčanskega glasbenega dogajanja zadnjih desetletij, eklektik, pobudnik in uresničevalec številnih godbenih projektov – ta Mahmud Fadl, ki ga tako ali tako verjetno že poznate, se je odpravil na novo glasbeno potovanje. Tokrat ne odgovarja z glasbo na ljubezenska pisma v poeziji kubanskih pesmic iz tridesetih let 20. stoletja in ne obuja spominov na največjo Um Kalsum. Tokrat v spominih potuje v neko zgodnje jutro v letu 1963, ko ga je ladja skupaj s sovaščani odpeljala v drugo, novo vas, ki je ne bo zalilo jezero; v jutro, ko je skupaj s svojim ljudstvom postal večni popotnik, zdaj doma tod, zdaj drugod. V glasbi potuje navzgor po Nilu v ritme davne Nubije, kakor odmevajo danes: od splošnih nubijskih in sueških poročnih ritmov do ritmov zakajenih klubov velemest – arabskih in evropskih. In predvsem je to pot v ritme in glasbe »Črnega Egipta«; plošča predstavlja zvočno krajino s spletanjem trojega: tolkalskih dialogov, ki predstavljajo nubijske ritme, pesmi sueškega sloga nubijske glasbe in pesmi raznoterih slogov, ki vzorčno dopolnjujejo ritmično in godbeno krajino plošče.
Poleg mojstra Fadla z duhulo, kongami, dufom, sandukom, misrijem in sagatom spleta ritme v posameznih skladbah še sedem tolkalcev, ki igrajo na tablo saidi, bonge, darbuko, nakrazan, rik, dlani in žlice. Z Mahmudom Fadlom seveda v skladbah potujejo tudi drugi glasbeniki: pevka Salma, stalna gostja skupine Salamat in zvezdnica kairskih nubijskih porok, pevec Valid Sad Ebed, nekaj spremljevalnih pevcev, trije pihalci z mizmarji in Abdelaziz Ašur s strunskim glasbilom semsemja. Ploščo otvori in sklene oudist Musa Hasan s taksimom iz nilove delte. Predzadnja, osemnajsta pesem sklepa ploščo tam, kjer se je začela: v ozračju zakajenih klubov in urbanih cestnih veselic, le da tokrat ne tistih iz delte Nila, temveč berlinskih; Mahmud Fadl je namreč pred časom z »drum'n'didžejskim« projektom Združeni Nubijci nastopil na berlinski Ljubezenski paradi, pesem United Nubians – Saidi style v ritmu »tribal house« je Fadlov spomin na te dogodke.
(Mimogrede: Mahmud Fadl dovoljuje prosto semplanje ploščka, pošali pa se, da previdno vzorčite ritme, ki slavijo starodavne nubijske vladarje in božanstva, kajti kdo ve, kaj vas bo doletelo, kot verjetno že veste iz hollywoodskih filmov in drugih »zanesljivih« virov.) Ploščo sklene smeh.
T. Capuder