Letnik: 2003 | Številka: 11/12 | Avtor/ica: Danijel Mežan

APPARAT ORGAN QUARTET

Apparat Organ Quartet

TMT Entertainment, 2003

Peterica nabritih mladcev, ki se skriva za nazivom Apparat Organ Quartet, ni nobena »zelena« in nadobudna druščina barvite islandske scene, čeprav pod tem imenom šele stopajo proti uveljavitvi. Protagonisti so namreč že leta aktivni oblikovalci izpovednosti reykjaviškega miljeja, vodi pa jih sam prečastiti multiinstrumentalist in skladatelj Johann Johannsson. Tisti, čigar pedigre seže v vrsto področij glasbenega izraza, saj je do danes ustvarjal muziko za »kinoušesno« podlaganje nemih filmov, raznorazne dokumentarce, gledališke predstave in ples, pred leti je vodil tudi kultne industrijske rockerje Ham, ki so delovali pod očitnim vplivom našega Laibacha, s solistično kariero je segel tudi do prelepe in prenovljene neoklasične minimalistične elektronske godbe, to je še najbolj razvidno na njegovi plošči Englaborn. In nenazadnje je eden od treh bistroumov, ki so pred leti spočeli cenjeno gverilsko multimedijsko organizacijo Kitchen Motors; ta povezuje celotno lokalno sceno v enovito in vizionarsko enoto, ki se ne omejuje z ničimer in ruši pred seboj vse pregrade. A Johannsson ni osamljen v sodobni razgradnji elektronskega rocka. Poleg njega namreč v Apparat Organ Quartet najdemo še tri obsedence z analognimi in predpotopnimi sintetizatorji, orglami in farfisami ter »hiperenergičnega« bobnarja. Hordur Bragason – drugače organist v lokalni cerkvi – si je nabiral izkušnje tudi v acid polka skupini Hr.Ingi.R. Musikvatorja poznamo po sodelovanju z melanholiki Mum, Ulfur Eldjarn je med drugim član priznanih postrockerjev Kanada in Trabant, bobnar Arnar Geir Omarsson pa redno igra po raznoterih punkovskih bendih. Z Johannssonom si je delil mesto tudi v že omenjenih Ham.

Zanimivo, da je njihov prvenec letos izšel le za islandsko tržišče, saj fantje še nimajo dostojnega založniškega zastopnika, distribucijo za Evropo in Ameriko pa morajo šele vzpostaviti. Do sedaj so namreč širne množice razveselili le z nekaj kompilacijskimi zarezi ter z dvema odmevnima, a v nakladi omejenima singloma – Stereo Rock and Roll, ki je izšel pri založbi 13 Amp, ki jo vodi priznani David Holmes, ter EP Romantika, ki ga je založila Duophonic, drugače v lasti Stereolab. Prodirajo počasi, a nič ne de, saj imam občutek, da jih bo kmalu zagrabilo kakšno zveneče podzemno založniško uho, ki bo kaj hitro ugotovilo, da imamo opraviti z razburljivo in izvirno godbo, ki jo peterica označuje z besedno zvezo »mašinski« rock'n'roll. Že res, da jim hedonizma, zvočne sile in črnega humorja ne primanjkuje, a so še precej več, kot bi lahko sodil po tej ozki žanrski oznaki. Apparat Organ Quartet me namreč spomnijo na mnoga priznana imena polpretekle zgodovine popularne in malo manj popularne muzike: od Trans Am, Kraftwerk, Mum, Stereolab, Terryja Rileyja, Roedeliusa, Spiritualized do žanrskih okvirov tipa krautrock, progresivni rock, psihedelija in filmska glasba za grozljivke iz sedemdesetih let. A to so le površinski premiki, saj Apparat Organ Quartet ne bom in ne morem oporekati izvirnega pečata, ki se bržkone razlikuje od znanih izlivov islandskih soborcev. Nenazadnje redno koncertirajo po nadvse nenavadnih lokacijah, kjer razširjajo svežo plesno točko, imenovano »appa dance«: od cerkve, galerije, ladje, savne do nacionalnega islandskega parka. Ha. To še ni vse. Ker so obsedeni z zbiranjem stare analogne opreme in pokvarjenih sintetizatorjev, imajo celo »navezo« z lokalno sanitarno službo, ki jih redno obvešča, ko se v kakšnem od smetnjakov znajde »stara mašina«.

In njihova godba je simfonična, mistična, veseljaška, rezka ter čudežno lepa zmešnjava ritma, harmonije in melodije. Zanimivo, da je peterica kar tri leta obdelovala in brusila gradivo, ki se je znašlo na prvencu, saj je več kot slišno, da so prebili marsikatero noč v studiu ter ga vzorno izrabili za dodaten instrument. Čeprav imamo namreč opraviti le s štirimi klaviaturami in kompletom bobnov, godba še zdaleč ni skeletno in minimalistično producirana. Prej nasprotno, saj s sintetizatorji nadomeščajo vsa druga klasična glasbila – naj bo kitara ali pač bas. In podobno kot mnogi postrockovski bendi tudi Apparat Organ Quartet gradijo svojo identiteto na dualnosti dinamičnih vzponov in padcev, izbruhov in lagodnih učinkov odtujevanja, tempiranosti in milozvočnosti.

Danijel Mežan