Letnik: 2003 | Številka: 3/4 | Avtor/ica: Marko Jenšterle

LOS DIPLOMATICOS DE HAITI

Exitos De Los Diplomaticos De Haiti

Virtuoso Records, brez datuma

Takoj na začetku moram priznati, da o tej plošči praktično ne vem nič. V roke mi je prišla slučajno, v neki trgovini s ploščami v Santu Domingu. Pritegnila me je z besedo Haiti na naslovnici, saj sem že pred tem vedel, da je v Dominikanski republiki izredno težko priti do glasbe s sosednjega Haitija. Tudi ko sem o njej spraševal haitijske priseljence in jih prosjačil, če mi poiščejo kaj dobrega, v glavnem nisem imel uspeha. Kar imajo, so slabo presnete kasete, pa še te so prava redkost.

Vse, kar imam v rokah, je torej plošča sama, brez osnovnih podatkov. Navedeni so samo naslovi 14 skladb, pa še te niti slučajno niso v pravem vrstnem redu. Edini konkretni podatki so ime prodajalca plošče (Roning Valoy) in njegova telefona (685 1023 in mobitel 330 8182) ter naslov založbe v Santu Domingu, ki je očitno neko privatno stanovanje, po vsej verjetnosti kar Valoyevo.

Po internetu ni bilo kaj več sreče. V dveh zadetkih se je ime Los Diplomaticos de Haiti pojavilo samo kot omemba, pa vendar se je iz besedil dalo razbrati, da gre za nekdanjo skupino haitijskih priseljencev v Dominikansko republiko, ki je bila na nastopih po tujini nekakšen kulturni ambasador obeh držav – Haitija in Dominikanske republike, rezidenco pa je imela v Santu Domingu. Los Diplomaticos de Haiti so bili tudi eni od glavnih vplivov afriških ritmov na otoku Hispaniola (ki si ga delita Haiti in Dominikanska republika), skupaj s skupino Freres Dejean.

Ob vsem tem pomanjkanju informacij torej ostane samo še glasba. Očitno gre res za stare posnetke in nekdanjo skupino, saj je na zgoščenki mogoče slišati škripanje starih (in zelo obrabljenih!) vinilnih plošč, to pomeni, da tudi master trakovi ne obstajajo več in je nekdo za prihodnost na novih medijih ohranil vsaj delček nekdanje kulture. Los Diplomaticos de Haiti imajo na plošči naslove skladb objavljene v španščini, prepevajo pa večinoma v kreolščini, čeprav nekatere skladbe tudi v španščini.

Haiti je najrevnejša karibska država in kot taka težko vpliva na sosednje kulture, vendar so ravno v njej afriška izročila ostala najmočnejša. Ker je Afrika sestavni del vseh karibskih kultur, Haitija drugi otoki nikakor ne morejo zanikati. Poslušanje skladb Los Diplomaticos de Haiti nas vrača v tisto Afriko, ki je celo na kontinentu marsikje že izginila. Tako kot je pri kakšni slovenski emigraciji v Argentini mogoče začutiti kulturo, ki je pri nas že zdavnaj ni več, se dogaja tudi na Karibih. Žalostno pri tem je, da očitno revščina ostaja še edina ovira pred pohodom globalizacije.

Marko Jenšterle