Letnik: 2004 | Številka: 3/4 | Avtor/ica: Janez Golič

BAST

The Secret Life Of The Next Door Neighbour

Dallas, 2004

Če bi sledili »normalni« razvojni liniji, bi moral kolektiv Bast na novem albumu zveneti kakor sodobni trip hop z elementi etno glasbe na poti v chill out. Torej, nekako prefinjeno in prilagojeno ušesom poslušalcev njihovega letnika. Toda The Secret Life Of The Next Door Neighbour je izven pričakovanj, izven meja – vsaj žanrskih in geografskih. Vrnil se je le ciničen, sprevrnjen politični komentar, v skladu z razmerami, ki jih Aldo and Co pač ne morejo odmisliti. S tem posredno opozarjajo, da se zgodovina nevarno ponavlja in zahteva podoben odziv kot v začetkih Borghesie, Laibacha, Demolition Group pred dobrimi dvajsetimi leti. Cinizem je spet umesten – ker se je težko sprijazniti s prepričevanjem, da težav ni, da je vse v redu in da so politiki tako notorični lažnivci.

Prvi album Bast je bil zgrajen na tolkalih in violini, okoli tega so drugi le dodajali svoje, še pazljivo in uvidevno. Tokrat so si Boštjan Gombač, Tomaž Grom, Slaven Kalebič in Marjan Stanič vzeli več ustvarjalne svobode, strukture so razrahljane, za povrh so skladbe posnete v različnih okoljih in za različne priložnosti. Skupaj jih drži izurjeno uho Alda Ivančiča, pobudnika celotnega projekta. Že glasba sama je večinoma napeta, v krču, vleče nase, tudi v izvrstni jazzovski elegiji Song For Che je zvok nastavljen tako, da skupina naravnost izstopi iz zvočnikov v prostor, igra tik pred poslušalcem, če mu celo ne diha za ovratnik. Ko se napol improviziran zvočni tok približa prežvečenim formam, spet poseže Aldo s predirnim rezom ali preskokom, morda odsekanim krikom. Drugje poudari telesno naravnanost te glasbe, dvigne volumen na tolkalih, ki grozijo, da pokopljejo vse pod seboj.

Bast kažejo multimedijsko naravnanost z dodatkom 11 videospotov, ki so vsi narejeni na 20-sekundni koncertni izbruh hrupa Burn Out. Pristopi so v vseh režijskih primerih različni, to se sklada s filozofijo kolektiva Bast. Da ne omenjam posebej lične in bogate opreme CD plošče, edine zanesljive »zaščite« pred presnemavanjem gradiva, zapisanega na ploščku.

Z drzno, brezkompromisno izvirnostjo Bast izzivajo slabo vest večine popularne glasbe pri nas. Obenem opozarjajo, da glasbo brez utečenih obrazcev delajo le še veterani, ko bi si vendarle lahko privoščili počitek na lovorikah in se umaknili prodornejšim, mlajšim. Po slišanem in videnem na The Secret Life Of The Next Door Neighbour se Bast še zdaleč ne kanijo umakniti.

Janez Golič