Letnik: 2005 | Številka: 3/4 | Avtor/ica: Varja Velikonja

Branko Kostelnik

MOJ ŽIVOT JE NOVI VAL, Razgovori s prvoborcima i dragovoljcima novog vala

Fraktura, 2004

Lani je hrvaška založniška hiša Fraktura v književni program uvrstila dve avtorski knjigi, ki vsaka po svoje popisujeta inovativna, divja, pestra novovalovska leta na ozemlju nekdanje Jugoslavije. Nagrado za publicistično knjigo leta 2004 je dobila knjiga Sretno dijete Igorja Markovića (videli smo tudi istoimenski film), založba pa se lahko pohvali že s tretjim ponatisom. Radi bi prodrli tudi na druga tržišča nekdanje Jugoslavije, saj je tu potencial, ki ni povsem izkoriščen. A o tem kdaj drugič. Druga knjiga je zbirka intervjujev s pomembnimi akterji novovalovske scene izpod peresa Branka Kostelnika, ki naj bo predmet tokratne ocene …

Branko Kostelnik je publicist in glasbenik. Njegove intervjuje z nekaterimi pomembnimi protagonisti alternativne glasbe iz nekdanjega skupnega prostora sem že brala v reviji Zarez, pisal je tudi za revije Balcanis, Danas, Globus, Kontura. Je ustanovitelj in vodja artrokovske skupine (kot jo sam imenuje) Roderick in eden izmed sodelavcev Enciklopedije hrvatske pop in rok glasbe. Preplet osebnega in javnega v širši popularni glasbi torej, ki mu z desetletji ukvarjanja in fanovstva še vedno postavlja nove izzive, nova vprašanja, ki tudi danes, z razdalje 25 let, ne izgubljajo intrigantnosti. V glasbi, svetu in v družbi se je spremenilo ogromno stvari, toda osvetlitev nekaterih pomembnih segmentov v nekem okolju in času, še posebej, če si ga tudi ti aktivno in ljubiteljsko doživljal ter reflektiral in po svoje predstavljal v medijih, je vedno zanimiva. Predstavlja namreč pomemben in nenadomestljiv, samosvoj pogled na ta čas, to glasbo in te ustvarjalce. Kostelnik si je torej zamislil knjigo intervjujev. Izbor 19 pogovorov temelji na osebni afiniteti, ki ji svežino in prepotrebno količino humorja dajejo novi, današnji pogledi nekdanjih novovalovskih borcev. V tem pogledu krepko prekaša Markovićev izbor in pogled, ampak to je že spet stvar (mojega) pogleda, zornega kota, v glasbenem okusu, ki ti je bližji, in tako v nedogled …

Osnutek knjige je Kostelnik zasnoval leta 2000 in na novo preizprašal punkovske in novovalovske kolege o tem, kaj počenjajo danes, in predvsem, kako je bilo pred 25 leti ter kaj čas in gibanje pred 25 leti pomenita danes. Kostelnik sam se od tega vprašanja v knjigi ogradi, besedo prepušča junakom, četudi že njegov izbor in predvsem vprašanja, ki se pri nekaterih intervjuvancih namensko ponavljajo, dokaj podrobno razgaljajo tudi avtorjevo hotenje, namen. Prav intenzivna gostovanja nekdanjih novovalovcev po letu 2000 (Vlada Divljan, Dušan Kojić Koja, Srđan Gojković-Gile in ne nazadnje Margite Stefanović-Magi) so ga vzpodbudila, da zbrane zapiske objavi v knjižni obliki. Z nekaterimi glasbeniki je prijateljeval, z drugimi delal za radio ali časopis, in to od leta 1991 naprej, druge pa je poiskal; bodisi nepredvidljivega Kraljevića, pevca Termitov, ki pluje po daljnih oceanih, pa še vedno zanimivega in vznemirljivega Valterja Kocijančića, šefa prvih Parafov. Kriterij izbora so bili kvaliteta avtorskega rokopisa in osebna poetika posameznika ali benda ter še posebej vpliv, ki so ga imeli na nove generacije in prepoznavnost glasbenega stila. Tako ne manjkajo Laibach, Pankrti (Tomc in Lovšin), Rundek, Električni Orgazam … Mejno leto novega vala je avtor potegnil v leto 1985 (za osvežitev nam obudi spomin, ko so Dugme in Brena prišli do točke, na kateri so skupaj odpičili kolo), predvsem zaradi izjemnih plošč, ki so izšle še po letu 1982 in nove generacije postnovovalovskih bendov in publike. Zato imamo v izboru tudi EKV, Partibrejkerse in celo Videosex. O vlogi in pomenu Caneta še iz Radničke kontrole, Milana iz obdobja Šarla, Iztoka Turka iz benda Kuzle je bilo napisano že veliko besed, vendar jih Kostelnik izpostavlja na novo, le da je Milanovo mesto zapolnila Margita. Manjkajo torej Milan, Čavke, Vd, Pečar, pa tudi Srđan Sacher se ni hotel »glamurizirati« v knjižni obliki. Jura Stublić se kljub obljubam ni javil, zato je avtor objavil »star« intervju iz leta 1989. Obsedenosti s fenomenom Štulić se je oddolžil z njegovo fotografijo, ki krasi naslovnico knjige. Črnobelo. Misteriozno. Krasno (zadnji Štulićevi odmevi v hrvaškem Globusu namreč z glasbo nimajo več povezave, ali pač??).

Moj život je novi val je dobra zbirka intervjujev, v kateri bo radovedni bralec dobil številne odgovore o enem izmed najbolj vitalnih obdobij punkovske in novovalovske glasbene zgodovine na nekoč skupnem ozemlju nekdanje Jugoslavije. Knjiga pridobi vrednost zaradi avtentičnosti izjav prvoborcev (in žal redkih prvobork), tu so navržene številne navezave na pretok idej in življenja na osi Ljubljana–Zagreb–Beograd z zelo močnim oddelkom na Reki. Glasbeniki so se med seboj družili, ogromno koncertirali, inovativno ustvarjali svoj glasbeni izraz, imidž, nastope, njihovo življenje je bil novi val. Brez dlake na jeziku so izpostavljeni medsebojni vplivi, vplivi okolja, svetovne glasbe, književnosti, umetnosti, veliko duhovitih opazk je na račun glasbenih rokovskih kritikov, njihove ozkosti in okostenelosti, delovanja glasbenih založb, urednikov, kako so se »slišali« in ocenjevali med sabo. Še posebej se mi je zdela zanimiva npr. osvetlitev vloge Gorana Lisice - Foxa, ki jo Kostelnik rad ponuja v razmislek tedanjim protagonistom predvsem reške scene. In če imamo v tujih študijah o Sex Pistols veliko besed o Malcolmu McLarnu, zakaj ne bi na domačih tleh spregovorili tudi o fenomenu Foxa, o njegoven nekdanjem položaju pri Parafih, na primer, o njegovem vplivu in kasnejših menedžerskih potezah. Specifika nekdanjega skupnega prostora je tudi njegov kasnejši razpad, pa odprto nacionalno vprašanje, zato so (na žalost) tudi ta stališča vseh sodelujočih zanimiva; večina se je vojnim grozotam devetdesetih let umaknila v tujino (Koja, Divljan, Rundek), medtem ko so drugi vsak po svoje delovali in še delujejo v glasbenih vodah. Ali kot bi lepo povzel Srđan Gojković Gile, rokenrol je neke vrste perpetum mobile iz preprostega razloga, ker se ta nova energija obnavlja z novimi generacijami in njihovo novo senzibiliteto, ki vpliva tudi na nas, saj smo bili vedno odprti novim vplivom …

Varja Velikonja