Letnik: 2006 | Številka: 5/6 | Avtor/ica: BIGor

Domače dvorišče

Gospod Moonlee

»Kot stari punkerji z majico Kill Your Idols nikoli nismo razmišljali, da bi oponašali delovanje nekoga drugega. Naša inspiracija so skupine, ki nas ponesejo in pretresejo s svojimi koncerti. Ko se ti na koncertu prikrade skrivnosten nasmešek na obraz, ti pritrjuje, da je to to. Odlični živi koncerti so eden glavnih kriterijev pri izbiri skupin za našo založbo. Želimo sodelovati z bendi, ki dejansko živijo in uživajo na odru, ne pa s tistimi, ki obstajajo zgolj v medijih in so jih napihnili kot balon,« pravi Miran Rusjan, eden ključnih obrazov založbe Moonlee, ki je v kratkih dveh letih delovanja podaljšala transverzalo medSlovenijo in Hrvaško globoko v Evropo, v svet.

Iskanje izhoda iz godlje založniškega kaosa pri nas napeljuje številne domače glasbenike k misli o ustanovitvi lastne založbe. Čeprav bi združitev pod isto streho dolgoročno vplivala na krepitev glasbene skupnosti in tudi omogočila lažje delovanje v sindikalni maniri, si le redki upajo narediti korak dlje od samozaložbe. Na srečo so takšni, ki samoiniciativno ustanovijo založbo, si olajšajo pot in odprejo prostor drugim ter tako oblikujejo veliko glasbeno družino. Na takšno zgodbo trčimo pri številnih neodvisnih založbah po svetu, pri nas pa bolj poredkoma. Svetla izjema je založba Moonlee, ki deluje pod okriljem solkanskega kulturnega društva 13. brat, znanega po istoimenskem fanzinu in tudi po drugih dejavnostih na mednarodnem hardcore-punkovskem polju.

V dveh letih obstoja je ta založbica izdala sedem dologmetražnih albumov. Prvi val izdaj se je zgodil konec leta 2004, ko so svoje plošče ugledale zagrebške skupine Analena, Lunar in Don't Mess With Texas, v začetku leta 2005 so jim sledili še slovenski Entreat. Po skoraj enoletnem premoru je v začetku letošnjega leta gospod Moonlee, šegav limonček z lune, ki je baje ilegalno padel na Zemljo nekje med Hrvaško in Slovenijo, napovedal zelo pestro leto. »Zadali smo si zelo visoke cilje. Načrtujemo kar šest novih izdaj, ki bodo dokončno zaznamovale Moonlee Records na glasbenem zemljevidu Evrope,« optimistično pravi predstavnik za stike z javnostjo Miran Rusjan. »Februarja je izšel prvenec zagrebškega radioaktivnega tria drum'n'bass-breakbeat Bilk, maja sledita nova izdelka hrvaških noisemetalcev Chang Ffos in belgijskih noiserockerjev Hitch« – ki bodo prvi neslovenski in nehrvaški bend pri tej založbi.

»Do poletja bo zunaj tudi odlična nova plošča osijeških punkrockerjev Debeli precjednik, celotna diskografija hrvaških trashkorovcev Senata Fox in nov izdelek noiserockerskih rekovalescentov COG iz Osijeka. Iz vsega naštetega je očitno, da pojav založbe Moonlee Records ni bilo dejanje trenutnega navdiha in nekakšen blitzkrieg, temveč učinek in posledica dolgoletnega dela in prizadevanj, da bi se glede alternativnega založništva nekaj korenito premaknilo tudi pri nas. Mr. Moonlee ima v rokavu skritih še nekaj limončkov presenečenja.«

Družina gospoda Moonlee

Za korajžnimi založniškimi potezami gospoda Moonlee stoji druščina, ki se je združila v sosednjem Zagrebu, od koder prihaja skupina Analena, v kateri igra kitaro naš sogovornik, Solkanec Rusjan, ki živi v Ljubljani. »Vse skupaj se je začelo z načrtovanjem snemanja in izdajanja plošče Carbon Based skupine Analene pred približno dvema letoma, ko smo želeli vse skupaj dvigniti na višjo raven in poskrbeti za boljšo in bolj prepoznavno distribucijo ter promocijo naših plošč. Pojavilo se je vprašanje, kako naprej – ali naj se skušamo pridružiti kakšni večji in bolj uveljavljeni evropski alternativni založbi, ki bi sigurno dobro odigrala promocijski in distribucijski del, ali pa naj ploščo izdamo sami in prevzamemo odgovornost za vse. Prva možnost se je dokaj hitro pokazala za dokaj nerealno pričakovanje, konec koncev smo samo en majhen bend z Balkana. Istočasno so se v podobni situaciji znašli tudi prijatelji iz skupine Lunar, ki so ravno tako imeli posneto ploščo, ne pa založnika. Ker so tudi oni resno razmišljali o plošči v samozaložbi, smo se odločili združiti moči in vse skupaj prevzeti na svoj hrbet. Ustanovili smo novo založbo Moonlee Records.«

Založba Moonlee ni ozko profilirana. Na njen nastanek so se odzvale tudi druge skupine s podobnimi težavami, kot jih je navedel Rusjan. Pod njenim okriljem se tako srečujejo posthard core in ambientalni rock, žagajoče kitare in prefinjena elektronika, metal in punk. Vsaka skupina ima svojo zgodbo in godbo. Če so brutalni Chang Ffos posneli album Trust This Arcane Device v družbi Steva Austina iz Today Is The Day, so Bilk lanskoletni zmagovalci mednarodnega tekmovanja v sosednjem Gradcu Newcomer, ki so ta naziv nadgradili z odmevnim albumom This Bilk is Radioactive. »Ne želimo se omejevati na specifičen žanr, ampak puščamo odprta vrata, da se lahko izrazi svoboda ustvarjalnosti. Vsak naj bo krojač svoje glasbe po svoji meri, si pa želimo, da bi to počel najbolje. Glede na to, da imamo korenine v punkrockovski sceni do-it-yourself v najširšem pomenu, je razumljivo, da so nam skupine iz teh okvirjev najbližje. Vendar pa je kakovost edini kriterij, kar dokazujemo z Bilk.«

Vsaka izmed skupin s spiska Moonlee ima bolj ali manj opazno mesto v lastnem žanrskem krogu ali pa se prodorno prebija vanj, tudi s pomočjo založbe Moonlee. Ta se je že vpela v mednarodno mrežo neodvisnega založništva in v to sceno nasploh, vendar pa jo drži pokonci prav veselje do glasbe ter zavedanje in spoštovanje drugačnosti. »Ne ukvarjamo se z napihovanjem zvezd, se pa ne branimo uveljavljenosti ter uspešnosti naših skupin in se ne muzamo v svoji samozadostnosti. Nikakor ne. Vprašanje pa je, kaj kdo razume pod uveljavljenost in uspešnost. Ali so to tiste skupine, ki komaj spravijo skupaj kakšen koncert, saj v realnosti nimajo niti svoje publike, vendar so neprestano prisotne v medijih, kjer jih pretirano potiskajo naprej in dejansko živijo samo v medijskem inkubatorju, ne pa na koncertnih odrih? Ali so to skupine, ki razturajo in uživajo na odru s svojo glasbo in svojo publiko, ker jim to veliko več pomeni kot vseprisotnost v medijih in preproducirani videospoti, ki glasbo pravzaprav potiskajo na stranski tir? Mi prisegamo na slednje. Najboljši primer je skupina Analena, ki je v svojem žanru ena vodilnih skupin v Evropi, kar potrjujejo nastopi na največjih evropskih festivalih njenega žanra ter številne turneje po Evropi. Več kot 270 koncertov, od Španije do Finske, na svoj način govori o njeni uveljavljenosti in uspešnosti.«

Ekonomija in politika gospoda Moonlee

Založba Moonlee deluje po nepisanih pravilih neodvisnega založništva. Njena etika delovanja temelji na načelu: naredi-si-sam-ploščo. Miran Rusjan, ki je že dolgoletni aktivist te scene, meni, da ne gre za zavestno delovanje: »Naš cilj nikakor ni, da bi se lahko opredelili kot založba DIY in da bi bila to naša tržna taktika. O tem sploh ne razmišljamo. Je pa res, da smo na nek način totalni do-it-yourself. Plošče snemamo in produciramo sami, sami jih izdamo, sami poskrbimo za promocijo in distribucijo, sami si organiziramo koncerte. Vendar nam etiketa DIY, ki bi bila sama sebi namen, nič ne pomeni. Nočemo, da bi nam ta oznaka služila kot izgovor, da stvari niso dovolj kakovostne in profesionalno narejene, kot je to vse prepogost pojav v punkovski in hardcorski subkulturi. Ravno nasprotno, sami počnemo te stvari, ker smo prepričani, da jih lahko naredimo bolje, kot bi to naredil kdo drug. Tako sami prevzamemo odgovornost za vse skupaj.«

Samostojno razpolaganje z energijo, voljo, časom in lastnim denarjem je dokaz predanosti, zaljubljenosti in norosti, je prepričan Rusjan, ki tudi pojasni, da so dogovori s skupinami poslovna skrivnost. »O izboru skupin odločamo vsi, ki sodelujemo pri Moonlee Records, saj se imamo za enakovredne partnerje, ki si medsebojno zaupamo. Seveda se moramo glede novih skupin in novih izdaj vsi strinjati,« razlaga način delovanja založbe. »Dejavnikov, ki vplivajo na to, ali se bomo odločili za neko skupino, je veliko in so medsebojno prepleteni. Glavni kriterij je kakovost in koncertna prepričljivost skupine. Koncerti so najboljši način promocije skupine, hkrati pa so ravno odlični koncerti najboljše mesto za prodajo plošč. Seveda je tudi donosnost skupine zelo pomembna, ker naša založba nikakor noče biti zgolj socialna organizacija. Pomemben dejavnik je tudi določena resnost, ki jo mora skupina pokazati, predvsem pa morajo biti v skupini vsi pripravljeni na trdo delo, saj za zvezdništvo pri nas ni prostora.« Ob izdaji plošče na cedeju ali celo na vinilu ponuja Moonlee promocijo in distribucijo skupin, ki jih skušajo obravnavati enakovredno. Skupine imajo možnost snemanja v zagrebškem studiu Kozmo, ki ga vodijo fantje iz skupine Lunar.

V bližnji prihodnosti pa načrtujejo tudi širitev dejavnosti v smislu agencije Moonlee Booking, ki bo skrbela za organizacijo koncertov nekaterih Moonleejevih skupin. "Očitno je, da skupinam ponudimo praktično celoten paket, zato je razumljivo, da pričakujemo določeno pripravljenost tudi z njihove strani.« Skupine redno nastopajo za mejami svoje domovine in njihove plošče prodajajo na mednarodnem trgu prek razvejane distribucijske mreže tako po Evropi kot tudi v ZDA. »Mednarodna distribucijska mreža je edini način, da založba našega kova preživi in normalno deluje. Postavljena je bila že pred samim začetkom založbe. Plošče prodajamo zaradi njihove kakovosti, ne pa na osnovi ustvarjene zgodbe, in prav zato so nam odprta vrata na mednarodni trg.«

Založba Moonlee postaja ena zanimivejših založb na tem koncu sveta in je dober primer založbe, ki ni osredotočena zgolj na domači glasbeni trg, ampak je del glasbenega sveta, čeprav ni prav pogostokrat prisotna v naših domačih medijih. »Morda je odziv na naše izdaje nekoliko boljši na Hrvaškem, kar je razumljivo, saj gre večinoma za izdaje hrvaških skupin. Slovenija pa ima po drugi strani nekoliko večjo kupno moč, kar nekoliko uravnoteži vse skupaj. Odzivi v tujini so odlični, saj je ponekod odziv celo veliko boljši kot doma. Tako je na primer ob Analeni, ki kraljuje na Poljskem, Češkem in v baltiških državah, skupina Lunar je zelo priljubljena v Belgiji, skupina Don't Mess With Texas pa se prebija v Nemčiji, kjer jih zastopa v njihovem žanru zelo pomembna koncertna agencija. Na splošno so odzivi na naše izdaje zelo vzpodbudni in nad pričakovanji tako s strani medijev kot s strani poslušalcev. Na tiho pa smo vendarle pričakovali nekoliko boljšo prodajo.«

BIGor

Diskografija založbe Moonlee Records (www.moonleerecords.com):

Analena – Carbon Based (www.analena.org)

Lunar – Turbo (www.myspace.com/lunarkozmo)

Don’t Mess With Texas – s/t (www.d-m-w-t.com)

Entreat – Deincubation (www.entreat.net)

Bilk – This Bilk is Radioactive (www.bilkspace.com)

Chang Ffos – Trust This Arcane Device (templeofchangffos.org)

Hitch – We Are Electric (www.hitch.be)

V pripravi:

Debeli precjednik – Through The Eyes Of The Innocent (www.fatprezident.com)

Senata Fox – Discography (www.myspace.com/senatafox)

COG – s/t (www.courseoverground.net)