Letnik: 2009 | Številka: 11/12 | Avtor/ica: Marko Jenšterle

MERCEDES SOSA

Cantora 1, Cantora 2

Sony Music, 2009

Leta 1982 je argentinska glasbena legenda Mercedes Sosa po vrnitvi iz zdomstva v buenosaireški dvorani Teatro Opera pripravila vrsto koncertov, na katerih se po dolgih letih ni le znova predstavila domači publiki, ampak je z njimi podrla tudi pomemben stereotip, ki je tedaj vladal v argentinski glasbi, in sicer da med rockovsko publiko in ljubitelji narodne godbe obstaja nepremostljiva pregrada. Potem pa je Mercedes Sosa ob najpomembnejših argentinskih folkloristih na oder povabila še največje argentinske rockerje ter z vsemi uprizorila veličasten koncert, ki je ostal zabeležen na dvojni LP-plošči Mercedes Sosa en Argentina. Od tedaj najprej se je zid med generacijami samo še podiral, in to po njeni zaslugi. Na njene koncerte so drveli stari in mladi, bogati in revni. V svoji dolgoletni karieri se je sprehajala med najrazličnejšimi ritmi in vsem dodajala nove dimenzije. Pred leti je bil za mnoge šok, ko je posnela ploščo pesmi kontroverznega argentinskega rockerja Charlyja Garcie, nekaj let kasneje so obnemeli drugi, ko je zagreta levičarka izdala kreolsko mašo, delo argentinskega skladatelja Ariela Ramireza.

Tudi plošči z naslovom Cantora 1 in Cantora 2 sta presenečenje. Rdeča nit so dueti; Mercedes je na obeh skupaj posnela 35 duetov z različnimi glasbeniki. Slednji ne pripadajo le različnim generacijam, ampak tudi prihajajo iz zelo različnih držav. Na eni strani so, recimo, njeni stari znanci, legende latinskoameriške in španske glasbe, kot so Caetano Veloso, Joan Manuel Serrat, Leon Gieco, Charly Garcia, Victor Heredia, Teresa Parodi, Gustavo Santaolalla, Joaquin Sabina, Franco de Vita, Ruben Rada in drugi, družbo pa jim delajo najnovejša imena glasbe te celine, kot so Lila Downs, Julieta Venegas, Gustavo Cerati, Juan Quintero in Luna Monti, Shakira, Soledad Pastorutti ter drugi. Aranžmaji so delo Popija Spatocca, dolgoletnega spremljevalnega glasbenika Mercedes. Glasbenikov za sodelovanje ni bilo težko dobiti. Duet z njo je namreč pomemben podatek v biografiji vsakega ustvarjalca.

Mercedes Sosa je ob izidu plošč izjavila, da je pri sodelovanju z vsemi doživela najlepše trenutke svojega življenja. Njena glasbena sodelovanja so res izjemno zanimiva, žal pa je ob tem treba dodati, da jih − z redkimi izjemami − na odrih ne bo mogoče videti. Večina glasov drugih glasbenikov je bila namreč posneta v ločenih in od Argentine oddaljenih studiih, potem so jih tehniki spretno zmontirali z glasom Mercedes. Pri sodobni tehnologiji to res ni noben problem, gre le za to, da takim posnetkom pač manjka začimba stika v živo med ustvarjalci.

Marko Jenšterle